A také mohou oči nechat na nádherném betlému ze slámy s více než desítkou postav. Vyrobila ho Ivana Odehnalová. Poprvé ho místním přestavila před svým domkem už loni. Letos ho rozšířila o několik dalších figur a s pomocí manžela vylepšila jeho zastřešení.

„Z betlému a ostatní výzdoby jsme nadšení. Chodíme tudy pravidelně s manželem na procházky a vždy se na chvíli zastavíme. Paní je moc šikovná. Na člověka tu dýchá klid, pohoda a atmosféra Vánoc. Dnes jsme s sebou vzali vnučku Sofinku, aby si pověsila na plot baňku štěstí. A co si přejeme? Hlavně zdraví, to je přece nejdůležitější,“ říká Anna Hniličková z Lipůvky.

Plná ves andělů. Nové Dvory na Táborsku jich zdobí více než šedesát.
VIDEO: Ves plná andělů. Nové Dvory na Táborsku zdobí desítky postav

Vedle betlému stojí zvonička, která je podle Ivany Odehnalové v provozu celoročně. Kdo chce štěstí mít, musí zazvonit, stojí na ní. A tak se v Hanákově uličce zvoní a zvoní jako o závod. Plot s baňkami štěstí se zaplnil za několik dní a autorka slámového betlému musí v koši doplňovat jejich zásoby. O kousek dál míjí kolemjdoucí ve výklenku stavení osvětlenou sošku Panny Marie.

To je nádhera! Uličku v Lipůvce zdobí slaměný betlém, lidé u něj věší baňky štěstí. Vyrobila ho Ivana Odehnalová (na snímku).To je nádhera! Uličku v Lipůvce zdobí slaměný betlém, lidé u něj věší baňky štěstí. Vyrobila ho Ivana Odehnalová (na snímku)Zdroj: Deník/Jan Charvát

„Je to moc příjemné, když slyším, že tu lidé zvoní a vidím, jak věší baňky pro štěstí. Zastavují se s dětmi a mají radost z pohledu na betlém. Právě kvůli tomu jsem ho vyráběla. Už jako malé se mi betlémy moc líbily. Měla jsem vystřihovací, pak mi tatínek vyřezal další ze dřeva. Pamatuji si, jak jsme se chodili dívat na betlém do kostela ve Vranově, odkud tatínek pocházel. Pro mě je prostě betlém symbol Vánoc. Pohody, klidu, lásky a rodinného štěstí,“ vysvětluje Ivana Odehnalová.

Největší problém? Sehnat slámu 

Ke tvoření ji to podle jejích slov táhlo od mala, i když se profesně věnuje jinému oboru. Její tatínek byl dřevomodelář a maminka měla k výtvarnu také blízko. Do letošního betlému vyrobila ze slámy, dřeva, drátků a textilu figury Tří králů. Ve výřadu je i statný slaměný kůň. „Výroba první části betlému mi loni zabrala asi sto hodin. Velký problém byl vůbec sehnat slámu. Tu jsme pak doma ale měli úplně všude a těch drátků,“ směje se žena, které s výzdobou uličky pomáhá manžel. Chvojí a vánoční stromek mají od souseda.

Dobová fotografie Cirkusu Kludský.
Jirkovský unikát. O maringotku principála Kludského se postarají restaurátoři

Loni jim vše hned po instalaci betlému ozdobil sníh. Na ten letos ještě čekají. „Příští rok betlém ještě možná rozšířím o další figury. Už tu ale není moc místa, tak uvidíme,“ mává na rozloučenou Ivana Odehnalová. Slaměný betlém přej jejím domem vydrží až do Tří králů.