„Aktuálně byla podepsána smlouva se zhotovitelem. K předání staveniště by mělo dojít během října až listopadu. Hotovo by mělo být v prosinci 2020,“ sdělila mluvčí Správy železniční dopravní cesty Nela Friebová.

Park nebo parkoviště? Ptá se čtenář reportét
Břeclavské přednádraží v novém? Necháme předělat projekt, zní z radnice

Staniční budova je zchátralá, ale zejména předimenzovaná a z velké části nevyužitá. Demoliční čety proto její okrajové části ubourají, konkrétně pravé a levé křídlo výpravní budovy, bývalou restauraci a přístavbu plynové kotelny. Zbývající část stavbaři zateplí, vymění v ní veškeré rozvody či ústřední topení. Cestující se dočkají i toalet.

Na místech po ubouraných částech vzniknou opěrné stěny či svahové násypy. „Plocha pro restauraci bude využívána jako parkoviště pro potřeby zaměstnanců a cestujících,“ poznamenala Nela Friebová.

Přesunou se tam i autobusy

Zásadní proměnu přednádražního prostoru chystá město Hanušovice. Na místě současné velké asfaltové plochy by se mělo kromě parkoviště v budoucnu nacházet i autobusové nádraží. To sem hodlá samospráva přesunout z blízkosti Penny marketu.

Vznikne tak plnohodnotný přestupní uzel. Část prostoru by se měla proměnit v parčík, který zde ostatně za dob první republiky býval. Úpravy plánuje i v přilehlé Nádražní ulici, oživit by ji mohla například alej. „Pozemek před vlakovým nádražím není náš. Čekáme na jeho bezplatný převod od Olomouckého kraje. Jakmile nám jej převede, chceme začít pracovat na žádosti o stavební povolení,“ řekl starosta Hanušovic Marek Kostka.

Vizualizace vznikající zástavby v lokalitě Na Rybníčku v centru Liberce. Zdroj: Siadesing
V Liberci na Rybníčku se čile staví. Na místě vyroste i dům pro seniory

Město již s pracemi v okolí nádraží začalo. Konkrétně s přestavbou bývalé třípatrové drážní budovy ve Školní ulici na Multifunkční centrum sociálních služeb. Jeho součástí bude nízkoprahové centrum pro mládež, taneční sál a prostory pro základní uměleckou školu, zázemí pro Charitu či spolky. A především prostory pro knihovnu, která nové sídlo potřebuje nejvíce. Velkou většinu nákladů uhradí dotace. Centrum má být hotové během příštího roku, nejpozději na začátku roku 2021.