Hřibův nový slogan však nápadně připomíná předvolební heslo jeho konkurenta v boji o primátorský řetěz z hnutí ANO. Petr (Stuchlík) měl taky „fakt nakopnout Prahu“ a měl číslo na mobil šéfa Andreje Babiše, jak stálo na billboardech. Avšak Babišův člověk u voličů neuspěl a po pár měsících v opozičních řadách rezignoval na madnát zastupitele a z politiky se zase rychle vrátil k byznysu.

Stuchlíkovu kampaň na primátorově facebookové stránce, kam Hřib zmíněné video umístil, připomněl jeden z diskutujících uživatelů. „Kurz zapínání manžetových knoflíčků je součástí projektu,“ zavtipkoval pirátský primátor v narážce na stylizaci Stuchlíka s premiérem Babišem. Ale spíš by bylo potřeba vážně vysvětlil, o co vlastně v magistrátním projektu jde. Takže?

„Široká veřejnost bude moci během následujících několika týdnů přihlásit projektové nápady, jak zlepšit s pomocí technologií nebo inovativních řešení život Pražanů. O vítězných projektech budou rozhodovat odborníci a nejlepší z nich se dočkají finančního ocenění a možnosti realizace projektu. Praha se při přípravě tohoto projektu inspirovala moderními inovačními postupy ze světových metropolí a korporací,“ uvedl mluvčí Vít Hofman v tiskové zprávě na webu hlavního města.

Podle Hřiba posloužily při přípravě Pražského inovačního maratonu jako jeden ze vzorů takzvané hackathony, což je akce, kde programátoři intenzivně během jednoho až dvou dnů pracují na vývoji nové aplikace nebo inovativního řešení. „Inspiraci k podobné akci jsme si dovezli z Tchaj-wanu a jsme prvním českým městem, které pořádá podobnou akci u nás. Přejeme si totiž Prahu světovou,“ napsal Hřib na sociální síti.

Vizuální smog, zeleň i sousedské vztahy

Představitelé hlavního města však tvrdí, že v tomto projektu nepůjde jenom o moderní technologie. Oblastí, kde se mohou případní zájemci realizovat, je celá řada: data, vizuální smog, zeleň a voda ve městě, sousedské vztahy, bezdomovectví, zdravý životní styl nebo vzdělávání.

V Pražském inovačním maratonu mohou podle magistrátu soutěžit dvou- až pětičlenné týmy (nejen mladých inovátorů pod vedením mentorů), které si jednu z výzev zvolí na webu www.nakopniprahu.cz. Pak představí odborné porotě svoje dovednosti a zkušenosti, natočí motivační video a na závěr budou prezentovat funkční prototyp nové služby nebo produktu, které by měly pomoci zlepšit život ve městě. „Osobně se velmi těším na všechny projekty, které se do soutěže přihlásí. Každý nápad, který bude chtít posunout Prahu o kus dál, je vítaný,“ dodal primátor Hřib.

Uzávěrka přihlášek byla stanovena na konec ledna roku 2020. Jaromír Beránek (Piráti), předseda Výboru pro IT a Smart City Zastupitelstva hl. m. Prahy, uvedl, že dvacítka nejlepších týmů bude v závěru února pozvána na první setkání a následující měsíce jim budou magistrátní odborníci pomáhat s rozpracováním myšlenky.

„V užším finále vyberou zástupci města z deseti projektů tři nejlepší, které Praha finančně ocení a nabídne jim možnost realizace projektu. Pokud bude koncept Pražského inovačního maratonu úspěšný, rádi bychom v jeho realizaci pokračovali i do budoucna,“ říká na závěr zastupitel Beránek.