Nález nejprve zhruba osmi kusů kovových předmětů, které vypadají jako munice, ohlásil na linku 158 46letý muž ze Žďárska nad Sázavou ve čtvrtek dvě hodiny odpoledne. Narazil na ně při výkopových pracích u budoucí opěrné zdi na ulici Družstevní v obci Bolatice.

Mozaika kolem fontány je vytvořena do podoby květiny
Kolečko po kolečku. Vzkříšenou chrudimskou kašnu Brusel tvoří tisíce komponentů

„Na místo se hned dostavila službu konající policejní autohlídka z Kravař, aby oznámení ověřila. Do daného prostoru přivolala nejen další policisty z Hlučína a z opavského dopravního inspektorátu, ale také specialisty z pyrotechnické expozitury ve Frýdku-Místku, hasiče z Opavy a z Hlučína a starostu obce,“ popsal mluvčí policie René Černohorský s tím, že dalším průzkumem bylo nalezeno celkem 65 kusů nevybuchlých dělostřeleckých min ráže 82 milimetrů z období 2. světové války.

Odpálení nalezených min

Vzhledem ke špatnému stavu zkorodované munice pyrotechnici rozhodli o odpálení všech min na místě a na přilehlém poli mezi obcemi Bolatice a Dolní Benešov, a to v oblasti Křeménky.

Usazování nového vodojemu nad Strachoticemi pomocí obřího jeřábu přihlíželi i místní obyvatelé
VIDEO: Vypadá jako UFO. Nad Strachoticemi se vznáší nový vodojem

Před tím bylo podle slov mluvčího evakuováno 24 osob z bezprostředního okolí a z nebezpečného perimetru v okolí nálezu. „Veškerá nalezená munice tak byla speciálně zneškodněna, znehodnocena a následně odvezena k totální likvidaci. Celé bezpečnostní opatření i evakuace obyvatel byla ukončena v jednadvacet hodin daného dne a vše se obešlo bez zranění zúčastněných osob a bez případných škod na majetku,“ dodal Černohorský.