Pokřiky „Cikáni do práce!“ a transparenty typu „Národ terorizován etnickou menšinou…“ To není žádný Most, Ústí ani Ostrava. Tisícihlavý protestní pochod s radikály za policejního dohledu vyrazil do ulic Břeclavi. V dubnu 2012 ve městě vybuchla nahromaděná averze vůči romské menšině.

Vše se stalo poté, co místní patnáctiletý chlapec vypověděl, že jej brutálně napadla romská parta. „Ukázalo se, že lhal, spadl ze zábradlí panelového domu při podivné hře s kamarády. Bohužel tehdy v prostoru chyběly kamery. Naopak se přihlásila spousta údajně očitých svědků, kteří přitom v Břeclavi nikdy nebyli. Než kriminalisté uzavřeli vyšetřování, kvůli fake news a zkresleným informacím vášně přerostly ve velký protestní pochod,“ vzpomíná šéf městské policie Stanislav Hrdlička.

O případu v minulosti Deník psal například zde:

Patnáctiletý Petr přišel o ledvinu po údajném napadení, které si sám vymyslel.
Útok Romů? Ne, mladík z Břeclavi si brutální napadení vymyslel

Teenager Petr s ukrajinský původem utrpěl vážná zranění, dokonce přišel o ledvinu. Svým vyjádřením však vyvolal silné protiromské nálady, které se rozšířily i mimo Břeclav. Demonstraci, jež zaplnila místní náměstí, uspořádalo radikální uskupení Dělnická mládež sympatizující s tehdejší krajně pravicovou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti. „Mnozí se po ukázání pravdy asi chytali za nos. Matka zraněného syna logicky bránila, a celou situaci pak nesla velmi těžce,“ dodal Hrdlička.

Divoká léta

Břeclavští jen neradi vzpomínají na „divoká“ léta devadesátek i prvních let nového milénia. Byť tam na rozdíl od jiných měst nebylo žádné ghetto typu Chánov, potýkali se lidé třeba u břeclavského nádraží a na tamní pěší zóně či v parku s mladistvými terorizujícími partami a „nepřizpůsobivými“ na největším sídlišti. „Nejhorší tři slova od Roma? Dobré ráno, sousede…“ Podobné nekorektní hlášky tlumočili i tehdejší místní politici.

První vražda učitele v Česku se stala před 18 lety na učilišti ve Svitavách.
Opatření nepomůžou. Ředitel vzpomíná na vraždu učitele před 18 lety ve Svitavách

Město kdysi dokonce stěhovalo Romy z centra do bývalého kravína a v roce 2006 vláda zařadila Břeclav na seznam vyloučených romských lokalit. Kauza „napadeného“ Petra byla poslední kapkou a pro město zároveň i pomyslnou fackou. Břeclav zapracovala na nových sociálních programech a zaměřila se víc na bezpečnost. „Situace se zlepšila, centrum se mi zdá klidnější. Osobně mám s romskou komunitou dobré vztahy. Skvělé ohlasy jsou na asistenty prevence kriminality,“ řekla místní Jitka Vojtková.

Asistentem strážníků je již osm let Radek Danihel. Břeclavský Rom dokonce aktuálně vypomáhal jako tlumočník pro skupinu padesáti ukrajinských Romů. „Vybudovali jsme si ve městě, v komunitě i u bezdomovců nějakou pověst. Lidem ukazujeme správnou cestu, nabízíme pomoc. I můj život se před lety otočil o sto osmdesát stupňů. Zároveň pokud přijede někdo cizí dělat potíže, vysvětlíme mu, že pšenka mu v Břeclavi nepokvete,“ popsal Danihel.

Asistenty prevence kriminality Radka Danihela a Martina Šarközyho ocenili za odvahu na břeclavské radnici.
U výbuchu pomáhali jako první. Asistenty prevence kriminality ocenili na radnici

Jak dodává jeho kolega Jiří David, asistenti strážníků těží ze znalosti prostředí a romské komunity. „Snažíme se problémům předcházet. Jako prodloužená ruka městské policie,“ uvedl. V současnosti v Břeclavi pracují čtyři asistenti, vedení radnice chce jejich řady rozšířit o další dva. Do terénu s nimi občas vyrážejí i pracovníci sociálního odboru města.

Domovník i bystré oko

Podle šéfa strážníků Hrdličky situaci v Břeclavi napomohl celý řetězec kroků a opatření. „Jako prevence kriminality se nám osvědčil městský kamerový systém. Monitoring veřejného prostoru. Dnes si bez toho fungování ani nedokážeme představit. Obecně jsme o devadesát procent jinde než před deseti lety,“ sdělil.

Už deset let město spolupracuje s Agenturou pro sociální začleňování. Podle současného místostarosty Jakuba Matušky se jako úspěšný ukázal také projekt domovník – preventista, dohlížející na pořádek v problémových lokalitách.

Pražská policie se zabývá tvrzeními žen, které v médiích obvinily psychiatra Jana Cimického (na snímku z 16. června 2010) ze sexuálního napadení a obtěžování.
Policie obvinila Cimického. Dopustit se měl 29 případů znásilnění a vydírání

„Před dvěma roky jsme dále získali peníze na projekt zaměstnávání v technických službách. Může změnit život těm, kteří jen lelkují v ulicích. Dlouhodobě nezaměstnané učí pracovním návykům. Navíc mají motivaci, aby sami nedělali nepořádek ve svém okolí,“ vysvětlil.

Zdroj: DeníkBřeclav se chce ještě víc zaměřit také na mládež a stáhnout záškoláky z ulice zpět do lavic. „Plánujeme zřízení nízkoprahového centra převážně pro teenagery, vytvořit jim smysluplný program,“ informoval Matuška s tím, že s mládeží dlouhodobě pracuje také místní pobočka neziskovky IQ Roma servis.

Upozornil ale na trvalý problém drog. „Čím dál mladší děti se dostávají k tvrdým drogám. Chovají se pak nepředvídatelně. Dáváme si také pozor na lidi, kteří se vracejí z kriminálu. Někteří mají špatné návyky,“ doplnil Matuška.