Oblíbené lodi u pražské náplavky Avoid Floating Gallery, která pořádá kulturní a společenské akce, zvoní hrana. Její provozovatel, spolek Dvojka Sobě, obdržel výpověď z nájmu od magistrátní firmy Trade Centre Praha (TCP), která náplavky spravuje. Důvodem jsou stížnosti na hluk a nedodržování nočního klidu.

Spolek se z lodi kotvící u železničního mostu musí vystěhovat do konce května. Jeho ředitel Ivo Slavík proti výpovědi vytvořil petici, kterou podepsalo na 2500 lidí. Mezi nimi i dvě desítky známých osobností, jako například spisovatel Jáchym Topol či emeritní guvernér ČNB Miroslav Singer.

„Nesouhlasíme, aby správcovská firma pověřená volenými zástupci Pražanů, postupovala tak arogantním způsobem,“ uvedl spolek, kterému vadí, že TCP s nájemcem včas nejednala o záměru ani o důvodech výpovědi. „Přes média nám jen vzkázali, že by se mohlo jednat. Oficiální e-mail s tím, že by ke schůzce mohlo dojít, však přišel až z kanceláře primátora,“ řekl Pražskému deníku Slavík.

Pravidla platí pro všechny

Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) je možné ještě situaci změnit. „Provozovateli byla nabídnuta schůzka. Termín ještě nebyl potvrzen,“ sdělila Hřibova mluvčí Martina Vacková s dovětkem: „Na náplavkách však dochází k dlouhodobému porušování pravidel.“

Magistrát by si tam přesto přál kulturu zachovat. „Město jednoznačně respektuje autorský podíl společnosti na podobě Avoid Floating Gallery, ale pravidla platí pro každého stejně. Zároveň lze brát tuto situaci jako příležitost k narovnání právních vztahů a vyjasnění podmínek dalšího provozu,“ objasnil radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09).

Jestliže spolek Dvojka Sobě na plavidle opravdu skončí, vypíše TCP otevřenou soutěž na nového provozovatele lodi, který si vezme na starost bar i kulturní provoz. Spolek na náplavce působí od roku 2007 a do zkrášlení plavidla investoval přes 5 milionů korun. „Pokud bychom všechno nainstalované v souvislosti s výpovědí demontovali, stal by se z ní nepoužitelný kus oceli,“ doplnil spolek.