Důvodem je sucho a také přetrvávající potíže se zvýšeným obsahem dusičnanů ve vodě z vrtu u Nové Vsi na Pohořelicku.
„K této vodě totiž přimícháváme tu z vodojemu u Zaječí. Zásobíme jí obyvatele Pouzdřan, Přibic a Strachotína na Břeclavsku a také Vranovic na Brněnsku. Pokud by lidé houfně začali kupříkladu napouštět bazény, nebyli bychom schopni zaručit dostatečné zásobování všech obcí a mohlo by docházet ke krátkodobým výpadkům,“ zdůvodnila pro Deník Rovnost mluvčí společnosti Eliška Windová.

Omezení se týká skupinových vodovodů Velké Pavlovice – Zaječí, Hustopeče – Vranovice a Podluží. Smířit se s ním musejí například i obyvatelé Vrbice na Břeclavsku. „Přestože jde o nepopulární rozhodnutí, je naprosto nezbytné. Věřím, že na tom, že je potřeba drahocennou vodou šetřit, se shodneme všichni. Omezení se dotýká zejména obcí s rodinnými domy, kde mají lidé většinou vlastní studny a jsou zvyklí dešťovou vodu sbírat,“ okomentoval starosta obce Tomáš Bílek.
Omezení odběru pitné vody nijak nezasáhne ani rodinu Petry Hudekové z nedalekých Bořetic.
„Vodu se snažíme šetřit pořád. Na splachování toalety používáme vodu z vlastní studny. Bazén doma nemáme a na zalévání zahrady využíváme dešťovou vodu, kterou ze střech svádíme do připravených barelů. Večerní koupání ve vaně jsme už dávno vyměnili za rychlé sprchování. A i při něm se snažíme doma šetřit. Nejprve se namočit, pak vodu vypnout, namydlit se a opláchnout,“ popsala zvyklosti rodiny Hudeková.

Smířit se s tím, že se v létě doma v bazénu neosvěží, však lidé nemusejí. „Nejjednodušší je kontaktovat přímo naši společnost a dohodnout se na přistavení cisterny,“ poradila mluvčí Windová.