Kromě dobových pokojů pojmenovaných podle barvy použitých tapet se některé scény točí také na nádvoří a částečně i v parku. Kastelánka zámku v Libochovicích Michaela Prokopová potvrdila, že právě oba zmíněné salonky jsou mezi filmaři, kteří na zámek zavítají, nejvíce oblíbené. „Štáb tu bude pracovat až do 14. června. Proto jsou také vnitřní prostory pro návštěvníky uzavřené. Lidé ale mohou zavítat do zámecké zahrady, parku nebo skleníku, kde je až do této neděle k vidění výstava kaktusů a sukulentů,“ přiblížila Prokopová.

Další filmaři se na libochovickém zámku objeví i v srpnu. „Vzhledem k tomu, že nepreferujeme natáčení v hlavní turistické sezoně, dohodli jsme se, že pro své potřeby využijí pondělky, kdy je zámek zavřený, nebo noční hodiny, abychom neomezili návštěvnický provoz,“ doplnila kastelánka.

Kromě libochovického zámku si v připravované osmidílné sérii, která vzniká pro americkou televizní síť Starz, zahrají také zámky v Ploskovicích, Doksanech a v Roudnici nad Labem.

Právě do Ploskovic se filmaři už v pondělí 14. června na čtrnáct dní přesunou. Podle informací kastelánky Jany Zimandlové budou týden připravovat kulisy a pak týden točit. „U nás si vybrali vstupní vestibul, reprezentační sál, salon císařovny a ložnici císaře,“ vyjmenovala Zimandlová s tím, že stejný štáb se vrátí ještě na šest dní v srpnu.

Srpnové natáčení se ale bude odehrávat pod zámkem v umělých jeskyních, takzvaných grottách vytvořených na počátku 18. století. Samotné přípravy před první ostrou klapkou jim zaberou čtyři dny. Dva poslední natáčecí dny pak bude zámek uzavřen. Veřejnost se do něj nepodívá ani nyní od 14. června do 1. července. Stejně jako v Libochovicích však bude přístupný park.Z Ploskovic se následně produkce přemístí do areálu zámku a kláštera v Doksanech a na zámek v Roudnici nad Labem.

Barbora Hyšková z Filmové kanceláře Ústeckého kraje přiblížila, že jinde v kraji scény k novým Nebezpečným známostem vznikat nebudou. „Všechna čtyři místa patří mezi velmi oblíbené lokace. Rozsah natáčení je značný a zahrne bezmála 22 natáčecích dní v prvním natáčecím bloku. Tvorba seriálu s sebou nese i výrobu a výstavbu dekorací nebo přípravu speciálních masek a rekvizit,“ uvedla Hyšková.

Štáb má podle ní nastavena také velmi přísná pravidla, aby se chránil proti koronaviru. Aby nákaza tvorbu neohrozila, má například svého covid maršála, který na hygienická opatření dohlíží. Vzhledem k náročnosti dobových kostýmů a líčení mají herci vyrobenou také speciální ochranu nosu a úst, aby si právě líčení nebo účesy se standardním respirátorem v pauzách mezi natáčením nepoškodili.

Filmování není konec

Další štáby mají do Ústeckého kraje namířeno. „Zatím mám potvrzené, že se svým týmem přijede režisér Dan Svátek. Točit by měl v Českém středohoří na Ústecku a v Českém Švýcarsku. Pak se sem pravděpodobně chystá ještě jedna produkce. Ta ale zatím vytipovává a dohledává lokace,“ nastínila Hyšková.

Přítomnost filmařů přináší ekonomice v kraji nemalé prostředky. Štáby platí za zábory, nájmy, ubytování nebo cateringy. Někdy si tu také najímají ochranku nebo místní obyvatele jako komparz. I proto se je Filmová kancelář snaží do regionu přilákat a pomáhat jim.

Seriál Nebezpečné známosti, který v těchto dnech na Litoměřicku vzniká, není jediným filmovým zpracováním tohoto původního románu. Známý je například snímek Stephena Frearse z 1988, kde se v hlavních rolích představili Glenn Close, John Malkovich, Michelle Pfeiffer, Keanu Reeves a Uma Thurman. O rok později předlohu použil také režisér Miloš Forman ve filmu Valmont s Colinem Firthem. Jako seriál Nebezpečné známosti natočil i režisér Josée Dayan v roce 2003.

Nyní se v hlavních rolích seriálu objeví Alice Englert jako markýza de Merteuil a Nicholas Denton jako vikomt de Valmont. Příběh vypráví o dvojici bývalých milenců, která se snaží využívat druhé pomocí svádění a intrik.