Tak se dá popsat atmosféra v prvním pracovním dni na olomouckém úřadu práce, kam se přišly v pondělí registrovat stovky lidí, kteří ztratili zaměstnání ke konci roku starého.

„Vždycky to tu tak na začátku roku vypadá. Jsou tu ti, kterým skončil pracovní poměr k poslednímu prosinci a oni teď mají tři pracovní dny na to, aby se zde registrovali. Takže stejně to bude vypadat i v úterý a ve středu,“ řekl v pondělí Oldřich Hradil, který hlídá u vstupu do budovy Úřadu práce (ÚP) v Olomouci na ulici Vejdovského.

„Fronty bývají obvyklé v prvních dnech každého měsíce, ale září a leden je nejhorší,“ potvrdila stážistka ÚP, která pomáhala novým klientům s vyplňováním potřebných tiskopisů.

Mezi příchozími byly i ti, kterých se týká změna legislativy o výplatě hmotného zabezpečení, která platí od Nového roku.

„Odešla jsem na dohodu, ačkoli nedobrovolně, takže teď přijdu o normální podporu a dávka se mi sníží a bude to hodně špatné,“ povzdechla čtyřicetiletá žena, která si nepřála uvést své jméno.

Nižší podpora po odchodu na dohodu

Právě lidé, kteří budou nově přicházet do evidence úřadů práce a ukončí svůj pracovní poměr dohodou či na vlastní žádost, budou namísto obvyklých 65% procent průměrného měsíčního čistého výdělku, které dostávají lidé v prvních dvou měsících v evidenci úřadů práce, budou pobírat pouze 45%, a to po celou dobu nároku na uvedenou výplatu.

„Běžně činí procentní sazba první dva měsíce 65 %, další dva měsíce 50 % a zbývající dobu 45 %,“ uvedla před časem Daniela Bílá z olomouckého ÚP.

Změna se bude týkat také lidí, kteří budou od bývalého zaměstnavatele pobírat odchodné, odstupné či odbytné. Po dobu, kdy jim budou vyplácené zmíněné finanční náhrady, nedostanou podporu.

„Jsem tu proto, že mi končí pracovní smlouva na dobu určitou. V březnu se ale vracím do práce, stejně jako každý rok. Dělám ve stavební firmě. O změnách jsem slyšel a na dohodu bych nepřistoupil, protože mám rodinu a nevím, jak bych ji jinak uživil,“ uzavřel J. Finger, další čekající ve frontě.