Kolem obnovy sloupu se vedou bouřlivé diskuse od začátku 90. let, naposledy pražské zastupitelstvo v roce 2017 s umístěním kopie vyjádřilo nesouhlas.

Váňa se spolupracovníky dnes odstranili dlažební kostky, a odhalili tím desku, která připomíná bývalé umístění sloupu. Dále mají v plánu odstranit vrstvu hlíny, protože v době, kdy tam sloup stál, bylo náměstí položeno zhruba o půl metru níže. Spolupracovat mají údajně i archeologové. Staveniště mělo zhruba sedm metrů čtverečních a bylo oploceno.

Mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková řekla, že na daném místě nevydali žádné povolení k záboru veřejného prostranství. Stejně se vyjádřil radní Prahy 1 David Skála (Praha 1 Sobě) za městskou část. Váňa a jeho tým se tak dopustili přestupku, protože i přes platné stavební povolení je začátek stavby nutné předem nahlásit. Městští strážníci sochaři přikázali místo uvést do původního stavu, což podle svých slov učiní. Dodal, že následně si ale co nejdříve potřebný zábor zajistí a s obnovou sloupu opět začne.

Stržený sloup na Staroměstském náměstí
Nepovedená bitva i stržení sloupu. Žižkovský bohém Sauer se zapsal do dějin

Stoupenci obnovení, sdružení ve Společnosti pro obnovu mariánského sloupu, považují vztyčení sloupu v 17. století za symbol a vzpomínku na obránce Prahy za třicetileté války a významné umělecké dílo, od kterého se odvíjelo barokní sochařství v Čechách.

Naopak podle odpůrců jde o symbol habsburské nadvlády a netolerantní rekatolizace země. Obě skupiny se chodí pravidelně přít a předkládat své petice na pražské zastupitelstvo.

Kopie Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí
Staroměstské náměstí bez mariánského sloupu? Spor míří k soudu