Jsou naprosto neškodní. Jde o novodobý sport zvaný airsoft. Tento moderní koníček nyní přibližuje airsoftový tým SBL na nové výstavě historických a moderních zbraní a výstroje v kaplickém kině. Hlavním aktérem je sedmadvacetiletý Vojtěch Neubauer z Blanska u Kaplice, který se military airsoftu věnuje už zhruba 13 let a sběratelství ještě déle.

Hrajete airsoft. To v podstatě znamená, že si hrajete na vojáky?
Je hodně druhů airsoftu. Obyčejný, kdy si člověk vezme jenom nutnou ochranu, nějaké bezpečnostní brýle a zbraň a jde si zastřílet. My se ale věnujeme tzv. military airsoftu, kdy se snažíme napodobovat skutečné jednotky jak výstrojí, tak výzbrojí. Takže neběháme jenom v maskáčích se zbraní, ale máme výstroj, která váží třeba i 30 kilogramů. A to proto, abychom se co nejvíc přiblížili skutečným jednotkám.

Zbraně na výstavě jsou pochopitelně znehodnocené, nebo jsou to makety či zbraně airsoftové. Výhoda airsoftových zbraní je v tom, že se pro hru dělají i takové zbraně, jaké se používaly například za 2. světové války. Jsou ale udělané tak dokonale a precizně, že není jak je rozeznat od ostré zbraně.

Jak všechny ty věci sháníte?
Výstava není pouze o airsoftu, ale o vojenství jako celku. Ukazuji vojenskou výstroj a výzbroj od první republiky po současnost, takže je tam i figurína vojáka z první republiky a vojáka ze současné doby. A část výstavy se zabývá i airsoftem, kterému se věnuji. Vše vystavuji poprvé.

Hodně historických věcí je mezi lidmi. Zejména na vsích a různě po známých. Dřív se toho dalo hodně najít ve sběrných dvorech. V současnosti už je to spíš na burzách, webových aukcích, ale tak kupuji už vyloženě jenom to, co sháním.

Na jaký exponát na výstavě byste upozornil?
Třeba na německý kulomet. Je to vyhlášený německý kulomet MG 42, který předběhl svoji dobu. Do výzbroje byl zaveden roku 1942. A svoji dobu předběhl natolik, že ho armády používají do současné doby. Další klenot výstavy je prvorepubliková uniforma. Vzhledem k tomu, že je z filcu, kousavé látky, kterou mají rádi moli, je skvělé, že se zachovala.

Na co dalšího se mohou návštěvníci těšit?
Je to třeba prvorepubliková československá uniforma vzor 30. Kompletní uniforma SS, model 44. Dále uniforma wehrmachtu, model 35. Zajímavostí pro pamětníky, co byli na vojně, je uniforma československá, vzor 60 jehličky. A ač je to divné, tak asi nejdražší je současná uniforma, kterou používám na airsoft. Má totiž mnoho komponentů, neprůstřelnou vestu, kevralovou přilbu a podobně.

Proč by se lidé měli na výstavu přijít podívat?
Už proto, že lidé ještě většinou nevědí, co je airsoft a když vidí člověka v uniformě, bojí se. Neví, co mají dělat. Starší lidi na nás několikrát zavolali i policii. Je to ale jenom sport, zábava. Není to nic nebezpečného pro veřejnost. Je lepší vyjít si na celý den zastřílet neškodným střelivem do lesa, než sedět u počítače. A v přírodě používáme bio kuličky, které se rozloží do dvou měsíců.

Výstava v Kaplici bude k vidění do konce dubna.