Budovu začala stavět obec v osmdesátých letech. Záhoří byla tehdy velká středisková obec, pod kterou spadalo spoustu okolních obcí, které se po revoluci osamostatnily. V objektu, který se stavěl v takzvané akci Z, mělo vzniknout centrum kultury, velký sál a vývařovna.

Jak připomíná dnešní starosta obce Petr Kápl, s výstavbou se pokračovalo ještě nějakou dobu po revoluci: „Tehdy jsem tady moc nebyl, tak už úplně neznám celou historii. Každopádně obec pak na to neměla peníze, tak budovu prodala.“

Z budovy bývalé liberecké továrny se stala ruina, která láká milovníky urbexy a lidi bez domova
Domy, ve kterých žijí špína a strach. Deník mapuje temná a pustá místa

Nedostavěný objekt následně vystřídal několik majitelů, kteří se snažili ho dokončit. Poslednímu z nich se to téměř podařilo a když už stavbu dotáhl téměř k otevření motorestu, na který ji předělával, dostal se do problémů a objekt připadl bance. Od té doby nedostavěný motorest, který nikdy nebyl zkolaudován, chátral a nikdo se mu nevěnoval.

Příběhy opuštěných budov.Zdroj: Deník

V roce 2006 budovu obec vydražila a od té doby je opět v jejím majetku. „Začali jsme připravovat projekt na přestavbu na multifunkční zařízení,“ popsal Petr Kápl, který už byl v té době místostarosta.

„Požádali jsme o dotaci do ROPu, ale neuspěli jsme. Následně jsme zkusili projekt ještě jednou upravit a znovu požádat o peníze, tentokrát do IROPu. Ani tehdy jsme neuspěli,“ pokračoval s tím, že obec nikdy neměla na to budovu zrekonstruovat z vlastních prostředků.

Nedostavěný motorest na návsi v Záhoří.Nedostavěný motorest na návsi v ZáhoříZdroj: Deník/Lucie Kotrbová

Dům tedy chátral dál, až se objevil zájemce, který zde chtěl otevřít hospodu. Měl v plánu dotáhnout stavbu, ale asi po roce jednání od něj ustoupil. Pak přišlo období, kdy se o záhořském motorestu asi nejvíc psalo a mluvilo.

Kvůli casinu vznikla petice 

Před rokem 2018 kontaktoval obec investor, který tu chtěl vybudovat casino. To však vzbudilo velký rozruch nejen u místních.

Lidé sepsali petici, ve hře bylo i místní referendum. Zastupitelstvo nakonec ukončilo jednání s investorem a budovu odmítlo prodat. „Nerad se k tomuto období vracím, už to nechci řešit,“ konstatoval starosta.

Z budovy bývalé liberecké továrny se stala ruina, která láká milovníky urbexy a lidi bez domova
Textilana oblékala moderního člověka. Zanedbaný kout se promění v živou čtvrť

Nyní je tedy budova zabezpečená, má zatlučená okna a obec s ní nemá žádný záměr. „Máme spoustu jiných věcí, které musíme řešit. Motorest není priorita. Měli jsme pár zájemců, ale prodej aktuálně neřešíme,“ shrnul Kápl s tím, že podle územního plánu má budova sloužit jako občanská vybavenost.

Bez dotace nemá podle starosty obec šanci takový objekt dostavět a ani následný provoz by nebyl reálný. „Při dnešních cenách si to vůbec neumím představit. Je to obrovské, dneska by to už nikdo nestavěl,“ doplnil.

Nedostavěný motorest na návsi v Záhoří.Nedostavěný motorest na návsi v ZáhoříZdroj: Deník/Lucie Kotrbová

Záhořští mají prostor, kde se sejít a pořádat kulturní akce, proto ani v tomto směru obec nic netlačí budovu dostavět. S demolicí, na kterou se také dá dotace získat, zatím obec také nepočítá. „Budova není v dezolátním stavu, takže by to byla škoda,“ uzavřel starosta Záhoří.