„Po letošní sezoně to tu balíme, už penzion dál neutáhneme,“ říká provozovatel. Ale nevzdává se. Těžký úraz před třiadvaceti lety jej naučil bojovat, a tak by chtěl v budoucnu pomáhat lidem, kteří stejně jako on skončili trvale upoutaní na invalidní vozík.

close Po pěti letech musí Michal kvůli covidu a energetické krizi skončit s podnikáním v penzionu na Blatech. info Zdroj: Archiv Michala Dvořáka zoom_in Po pěti letech musí Michal kvůli covidu a energetické krizi skončit s podnikáním v penzionu na Blatech.

Penzion v kopcovitém terénu Českého ráje si Michal Dvořák vybral pro své podnikání mimo jiné proto, že jej předchozí provozovatelé upravili pro bezbariérový pohyb. V roce 1999 měl totiž vážnou autonehodu, která jej upoutala na invalidní vozík. Z pozice ředitele centra pro lidi s tělesným postižením v Mladé Boleslavi se stal manažerem ubytování pro turisty, kteří každoročně proudí na Jičínsko po statisících. „Bývalý provozovatel pan Petrus spolu s majiteli manželi Sobotovými investovali do rekonstrukce a zpřístupnili penzion i lidem s omezením pohybu. Chtěli jsme toho využít a každý rok jsme zde pořádali pobyty pro lidi s postižením. Soukromé i organizované různými asociacemi. Lidé jezdili a my měli každou sezonu plno,“ vypráví o začátcích v Dianě Dvořák.

Potom ale nastaly těžké časy. Nejdříve penzion, který žije ze sezonního provozu, zasáhla pandemie covidu a těžce vymahatelné finanční příspěvky od státu. „Zároveň byl tehdy problém sehnat zaměstnance. Hodně práce tu přes sezonu dělali cizinci, kteří se ale kvůli covidu nedostali přes hranice. Naštěstí se nám vždy podařilo otevřít a lidé jezdili, protože k moři nemohli,“ říká provozovatel.

Chybí hosté

Čáru přes rozpočet ale udělala letošní válka na Ukrajině a s ní spojené zdražování všeho. „Lidé dlouho nemohli k moři a teď, když se na nás řítí energetická krize, netuší, kdy se jim zase podaří vycestovat na dovolenou. Všechno se zdražilo, hlavně energie, jejichž cena je pro spoustu podniků likvidační. A stále je problém sehnat kvalitní zaměstnance,“ vysvětluje. Letos se ubytování přes sezonu zaplnit nepodařilo a podle Michala Dvořáka se s podobným problémem potýkají i další penziony například v Krkonoších nebo v Lužických horách.

Proto se rozhodli, že s koncem letošní turistické sezony skončí i jejich pronájem Penzionu Diana. „Bohužel už to neutáhneme. Velké poděkování ale patří majitelům Jaroslavovi a Zdeňce Sobotovým. Po celou dobu byli velmi nápomocní a ochotní, hodně nám pomohli v těžkých časech covidu, kdy nám dokonce slevili z nájmu, abychom si penzion udrželi,“ dodává vděčně.

Pro Michala Dvořáka tím podnikání v ubytovacích službách alespoň prozatím končí, už teď se mu ale v hlavě rýsují plány do budoucna. Chtěl by se věnovat koučingu lidí, kteří se po těžkém úrazu ocitnou na vozíku nebo s jinými tělesnými postiženími. „Jsem ve znamení berana a bojovnost mám v povaze. Někteří lidé to tak ale nemají. Chtěl bych jim pomáhat najít motivaci zabojovat a těžké chvíle překlenout,“ vysvětluje.

Na vozíku je už 23 let a podle svých slov jej někdy stále ráno zapomíná nachystat. S těžkou situací se ale naučil žít, a kromě koučingu lidí po úraze se chce vrátit také k e-marketingu, kterým se předtím živil patnáct let. V sezoně moc volných chvil nemá, s přítelkyní zařizují kompletní provoz penzionu včetně vaření. Ale když je čas, rád ho stráví se svým psem Akimem.