Bouře, která mohla mít sílu tornáda, se objevila také na Svitavsku a Znojemsku. „Způsobila na několika místech poměrně výrazné škody,“ informoval Český hydrometeorologický ústav.

Podle ČHMÚ bouře napáchala největší spoušť v obci Lubná u Poličky, kde mohlo jít o takzvanou supercelu. „V Lubné, kde prošla menší konvektivní buňka včera kolem 13. hodiny, vypadají škody nejpodezřeleji,“ uvedl ústav.

Tornádo. Ilustrační snímek
U Poličky se zřejmě přehnalo tornádo. Máme zničené střechy, hlásí lidé z Lubné

Dosud jediné potvrzené tornádo z letošního roku řádilo koncem března u Letovic na Boskovicku. Prošlo asi čtyřkilometrovým územím a způsobilo lokální škody v lesích. 

Nejcitelněji zasáhlo oblast mezi Nýrovem a letovickou částí Zábludov. Mraky se začaly podezřele točit již u Bystřice nad Pernštejnem na Žďársku.

Ničivé tornádo 

Před třinácti lety se na Blanensku tornádo prohnalo také bezmála dvoutisícovou Olešnicí. Mnohem ničivější tornádo se ale prohnalo v červnu 2021 Břeclavskem a Hodonínskem, kde za sebou zanechalo velké škody na majetku a šest lidských obětí.

Brněnský lovec bouřek Tomáš Zatloukal za bouřkami vyráží i několik set kilometrů
Tornádo bylo zlomem. Lidé se o počasí zajímají více, všímá si lovec bouřek

Nejničivější tornádo v historii Česka zpustošilo obce Moravská Nová Ves, Hrušky, Lužice, Mikulčice a místní části Hodonína Bažantnice a Pánov.