„V současnosti jsme v hloubce nějakých 3,4 kilometru. Pokud se nám potvrdí potenciál, tak očekáváme, že by šlo o ložisko z pohledu tohoto regionu velmi významné. Předpokládáme, že vrtání nám bude trvat ještě několik týdnu,“ řekla ve středu geoložka Jana Hamršmídová, která je ředitelkou MND Energy a členkou představenstva MND Group. Tedy součástí investiční skupiny hodonínského rodáka Karla Komárka KKCG.

Cíle tohoto unikátního vrtu s plošinou nad Krumvířem jsou sedimenty paleogenního stáří, tedy z před zhruba šedesáti milionů let.

„Geologický výzkum v oblasti Krumvíře začal již v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století, kdy se uskutečnily geofyzikální průzkumy a takzvaná 2D seismická měření. Na ně navázalo v roce 1990 modernější 3D seismické měření, které se pak v následujících letech doplňovalo pokročilejšími metodami,“ připomněla mluvčí MND Dana Dvořáková.

V současnosti geologové a vrtaři pracují s pravděpodobností úspěchu pod dvaceti procenty. Za to však sází na poměrně velký výnos, tedy v případě objevení plynu či ropy. Po loňských úspěších je také cítit jistý optimismus.

Pohled z dronu na vrtnou soupravu Bentec 350. | Video: MND

Úspěšnost vrtů se totiž pohybovala kolem šedesáti procent, což je podle vrtařů vysoko nad celosvětovým průměrem.

„V loňském roce jsme v Česku, Rakousku a na Ukrajině uskutečnili deset průzkumných a ověřovacích vrtů a v letošním roce jich v těchto třech zemích máme v plánu provést dvanáct a investovat 1,6 miliardy korun. Jsme aktivní v těžbě nejen na Moravě, ale dlouhodobě se nám daří kontinuálně zvyšovat objem těžby plynu na západní Ukrajině v oblastech Girská a Tynivská. Vloni jsme vstoupili také do Rakouska,“ přiblížila Hamršmídová.

Perspektivní rok 

Loni vrtaři z MND Drilling & Services sídlící v Lužicích pro mateřskou společnost MND odvrtali sedm vrtů. A to u Koryčan na Kroměřížsku, u Hustopečí, Břeclavi, Ladné na Břeclavsku, což byli podle ředitele Reného Kachyni mělčí vrty. Hlubší pak byly sondy u Klobouk, Dambořic a Nechvalína na Hodonínsku. Tady vrtaři využili stejnou soupravu tedy, německou Bentec 350, která může vrtat až šest kilometrů daleko.

Tu nejtěžší VS Bentec 450 pak použili v Itálii. „Letošní rok je z našeho pohledu opět velmi perspektivní. Evidujeme zvýšenou poptávku po našich službách vrtného kontraktora,“ upozornil Kachyňa s tím, že díky tomu se také rozhodli vytvořit novou osádku tvořenou pětatřiceti až čtyřiceti pracovníky obsluhující vrtnou soupravu.

To znamená, že nyní mají Lužičtí pět zahraničních a dvě tuzemské osádky. Ty mají pro letošek nasmlouvané projekty v Maďarsku, Německu, Francii, Chorvatsku či Španělsku. Na jižní Moravě budou letos k vidění například u Borkovan, Krumvíře či Mikulova na Břeclavsku nebo u Koryčan.

Loni činily ve skupině MND tržby za vrtné práce 550 milionů korun, za prodej vytěžené ropy pak 833 milionů a za prodej vytěženého plynu dokonce 2,2 miliardy korun.