Dlouhých pět hodin práce se smrkovým dřevem na brněnském výstavišti se mladému učni pořádně vyplatila. Svým umem a technikou ohromil v závěru dubna odbornou porotu 1. ročníku Mistrovství republiky v oboru truhlář a v moravské metropoli, ve velké konkurenci, dosáhl Vojtěch Klézl příčky nejvyšší. Soutěž, kterou vyhlásil Klastr českých nábytkářů pro žáky tříletého učebního oboru, se uskutečnila u příležitosti mezinárodního veletrhu a interiérového designu MOBITEX.

„Soutěž byla náročná jak po časové, tak i po technologické stránce,“ přiznal čerstvý mistr republiky a zároveň student 3. ročníku Střední školy technické a zemědělské Nový Jičín oboru truhlář.

Celorepublikového finále se zúčastnilo 13 vítězů předchozích regionálních kol, o mezinárodní přesah klání se postarali 4 žáci z pozvaných partnerských škol z Polska a Maďarska. „Úkolem finalistů bylo zhotovení stoličky o půdorysu 30x30 centimetrů ze smrkové spárovky a hranolků, vzájemně spojovaných na čep a dlab,“ popsal stručně úkol budoucích řemeslníků Zdeněk Černoch, mistr na novojičínské škole, který osobně podpořil svého svěřence na výstavišti v Brně. Že se nejednalo o lehký úkol, potvrdil samotný vítěz.

„Zhotovení spojů v daném časovém limitu bylo daleko náročnější, než v krajském kole v Olomouci,“ přiznal Vojtěch Klézl, který by po vyučení chtěl pracovat v nábytkářské výrobě.

„Na truhlařině mě baví práce se dřevem a jinými materiály, se kterými se ve stolařské praxi setkávám. Zhotovit přesně a pečlivě výrobek mě vždy potěší a posune o kus dál,“ podotkl šikovný učeň.

Finále celostátní soutěže konané pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje, Vojtěch Klézl vyhrál jednoznačně. Od čtyřčlenné odborné poroty získal v hodnocení všech kritérií 97 bodů ze 100 možných.

Druhý nejlepší truhlář byl o 9 bodů za ním. Své škole tak udělal v Brně nejlepší reklamu jakou mohl.

Že se stane žákem Střední školy technické a zemědělské Nový Jičín se dříve rozhodl při dni otevřených dveří. Vojtěch si prohlédl zázemí školy i samotnou práci místních žáků.

„Zjistil jsem, že na této škole probíhá výuka velmi kvalitně,“ dodal Vojtěch Klézl. Jeho slova potvrzují i výkony jeho spolužáků na dalších odborných soutěžích.

„Žák v oboru obráběč kovů obsadil v celostátním finále sedmé místo, žák v oboru strojní mechanik obsadil v celostátním finále osmé místo. Do celostátního finále se probojovalo i družstvo zedníků a finále proběhne v Praze v září 2018. Ve sportovních soutěžích zaznamenává naše škola pravidelně mimořádné výsledky až po vítězství v krajských kolech. Výsledky našich žáků jsou jistě důkazem úspěšné práce našich učitelů a žáků,“ vyjmenoval na závěr další úspěchy studentů ředitel školy Bohumír Kusý.