Model má průměr deset metrů a pokrývá ho potisk vytvořený sondou Lunar Reconnaissance Orbiter, která Měsíc mapuje od roku 2009. „Je to největší učební pomůcka na světě, impozantní je její textura,“ komentoval Jan Machát ze seskupení Visualove, které se na vizuální projekci podílí.

Jupiter - Na snímku ze 3. dubna 2017
Nečekaný vesmírný objev. Plynný povrch Jupiteru pokrývají díry s nízkou hustotou

Lidé ho uvidí od pátku do neděle, stejně jako další doprovodný program oslav Měsíční noci. Digitárium hvězdárny promítne představení Vzhůru na Měsíc! 3D, které nabízí náhled na celý projekt Apollo 11. V letním kině na fasádě hvězdárny diváci uvidí oscarový film First Man a původní televizní záznam přistání z roku 1969. „Podařilo se nám sehnat tři a půl hodiny dlouhý přímý přenos z Měsíce, který před padesáti lety sledovalo více než půl miliardy diváků z celého světa,“ sdělil Dušek.

Oslavy na hvězdárně začnou symbolicky už v úterý pozorováním částečného zatmění Měsíce. Zemský stín se u jeho okraje objeví v deset hodin večer. Největší část zakryje půl hodiny před půlnocí. Další částečné zatmění lidé v České republice uvidí až v lednu roku 2020, úplné pak za víc než šest let.

LUCIE KOHOUTKOVÁ

Nový druh mravence
Úspěch českých vědců. Na ostrově v Tichém oceánu objevili nové druhy mravenců