Krátce po volbách Ústím kolují nejasnosti o bydlišti lídra vítězného ANO 2011. V krajských volbách před dvěma lety totiž Petr Nedvědický v rozhovoru pro oficiální webové stránky svého hnutí uvedl, že bydlí už 20 let v Malečově.

Někteří Ústečané dokonce spekulují, zda vůbec má v Ústí trvalé bydliště. Kdyby ho neměl, nesměl by tu podle volebního zákona kandidovat. Sám Nedvědický řekl, že ano. „Mám ho na Střekově,“ řekl.

Lidé z Malečova potvrdili, že tu ovšem také bydlí. „Určitě tu má nemovitost. Ale trvalý pobyt má v Ústí nad Labem. Jako s krajským zastupitelem s ním má obec dobrou spolupráci,“ sdělil zdejší starosta Petr Kůstka.

Jak ale Nedvědický vysvětlil, Ústečanem je po celý život. „Tak jako jiní staví chalupy, já vybudoval dům v Malečově. Ve svém životě jsem bydlel třeba ve Všebořicích i na Střekově v Kozinově ulici a Jeseninově,“ doplnil.

Podle svých slov po smrti matky zdědil dům, v němž žije jeho 86 let starý otec, který potřebuje každodenní péči. „Musím se o něj starat, takže skutečně bydlím v Ústí,“ zasmál se s tím, že i jeho děti bydlí v krajském městě.

Nově zvolení zastupitelé považují jeho vysvětlení za dostatečné. „Zákonné podmínky pro své zvolení splnil. Předpokládám, že problémy Ústí nad Labem zná. Malečov je tak blízko, že je to skoro Ústí,“ zažertoval například lídr občanských demokratů Pavel Tošovský.

Jedna z nejvýraznějších postav hnutí PRO! Ústí Martin Hausenblas pak sám připomněl, že žije napůl v Ústí a napůl ve Skrytíně. „Je to taková bouře ve sklenici vody, která měla během předvolebních vyjednávání zvednout vlny. Podstatnější pro mne je, zda je ANO vhodným partnerem,“ poznamenal.

Jednička PRO! Ústí Karolína Žákovská doplnila, že je to pro ni nová informace. „Považuji to za odpovědnost každého kandidáta, a pokud má rodinné důvody trávit tam čas, je to jeho věc,“ myslí si Žákovská.

Ani pro Ústecké fórum občanů (UFO) dohady o tom, kde Petr Nedvědický přebývá, nejsou problém. „Ústí a jeho problémy dobře zná a chce se mu věnovat. Mám za daleko důležitější, jestli bude pro Ústí dobře pracovat nebo jestli vznikne kvalitní a dobře fungující koalice,“ prohlásil za UFO dosavadní náměstek primátorky Jiří Madar.

Před deseti lety rozbouřila veřejné mínění formálnost trvalého bydliště ústeckých funkcionářů například v případě někdejšího radního Petra Ryšavého (ODS) nebo ex-náměstků primátora Libora Turka (ODS) a Arna Fišery (ČSSD). Situace nakonec utichla bez jakýchkoli dalších politických následků. Žádný z politiků kvůli tomu neodstoupil z funkce.