K dalšímu útoku došlo o víkendu v Kovářské ulici ve Varnsdorfu. Napětí mezi starousedlíky a novými obyvateli sídliště, ze kterého se stalo ghetto, tak stále nepolevuje.

Spouštěčem se v sobotu večer stalo to, že několik malých dětí začalo házet kameny po autě stojícím v Kovářské ulici. To se nelíbilo jeho majiteli, který děti okřikl.

„V tu chvíli vyběhlo z paneláků několik chlapů a začali mu nadávat,“ popsal začátek sobotního incidentu pod podmínkou anonymity jeden ze zdejších starousedlíků. Vlastníka automobilu se zastali sousedé.

Za chvíli přišel další mladík. Ten vyhrožoval, že ty, kteří se dovolili se ozvat, podřeže a přejede sekačkou. Dotyčného se nakonec podařilo asistentům prevence kriminality uklidnit.

Záhy křičel muž z balkonu, že jim utne hlavy. Po pár minutách vyběhl ven, údajně s mačetou a sekerou v ruce. I tohoto muže se podařilo asistentům prevence kriminality zpacifikovat. Mezitím místní zavolali policii. Než dorazila do Kovářské ulice, trvalo to několik minut.

„Venku jich stálo dvacet, možná i víc. Kdyby na nás šli, tak je po nás,“ popsal starousedlík.

Útok potvrdila Deníku mluvčí policie Veronika Hyšplerová. „Muže jsme zajistili a případ vyšetřujeme,“ uvedla s tím, že muž byl pod vlivem alkoholu. Nadýchal více než tři promile.

Nejde o první podobný incident v této lokalitě. „Asi metr od manželky stojící u domu před časem přistál kámen. Jindy mi zase vyhrožovali, že mi nahážou dlažební kostky na fasádu,“ postěžoval si starousedlík.

Malé sídliště v Kovářské ulici patří dlouhodobě mezi nejvíce problémové lokality v regionu. Velká část jeho obyvatel žije ze sociálních dávek, zaměstnanost mezi novými obyvateli příliš vysoká není. A to přesto, že i firmy v Ústeckém kraji mají problémy sehnat dostatek zaměstnanců.

Varnsdorf se v poslední době snaží vykupovat byty v podobných problémových lokalitách, aby mohl ovlivnit, kdo zde bude bydlet.

Letos na začátku roku byla na prodej první část poloviny sídliště na Kovářské, které se její majitelé chtěli zbavit.

„Získali jsme 25 bytů. Sice jsme skončili v dražbě až druzí, vítěz je ale nakonec nekoupil,“ uvedl starosta Varnsdorfu Stanislav Horáček. Vítěz možná z dražby odstoupil i proto, že město zakázalo v této lokalitě výplatu některých sociálních dávek. Koupený dům chce město opravit, požádalo i o dotaci na budování sociálních bytů.

Město následně dostalo od majitelů přímou nabídku na koupi 100 bytů za 13 milionů. Ta ale přišla až v den jednání zastupitelstva, a to tento nákup neschválilo. Tyto byty tak šly následně do dražby a koupila je pražská realitní kancelář.

S obyvateli, kteří na sídlišti žijí, často souvisí i hygienické problémy. Dlouhodobě tuto vyloučenou lokalitu trápí například štěnice.

Kvůli nim nařídila před dvěma lety hygienická stanice plošnou desinsekci. Při té museli všichni lidé z domů pryč. Na prostranství před paneláky se mohli schovat do vyhřívaných stanů, zatímco domy procházeli lidé ve speciálních oblecích s postřikovači.