Přemnožená malá myš řádí v polích po celé jižní Moravě. Chutná jí především obilí a vojtěška. Zemědělci počítají škody ve velkém a snaží se zachránit, co se dá. S nebývale velkým poškozením porostů bojují i zemědělci v Čejkovicích. „Tak velké množství hrabošů jsme nezažili za celou dobu, co hospodaříme,“ potvrdil ředitel společnosti Zemědělská a. s. Čejkovice Tomáš Martinec.

Kvůli extrémnímu výskytu hrabošů byli letos málem bez vojtěšky. „Ta je pro nás zásadním krmivem pro chov zvířat, z plánované sklizně zbyla ale jen třetina,“ přiblížil.

Snaží se zachránit i obiloviny. „Na jaře jsme kladli nástrahy proti hlodavcům v pšenicích, ty částečně pomohly. Mezitím se ale hraboši rozmnožili na dalších plochách. Teď znovu chodí lidé po polích a ručně kladou nové nástrahy. Je to pracné a nákladné. Navíc má přípravek jen asi dvoudenní účinnost,“ hořekoval Martinec.

Predátor hraboš polní:
- Letos se přemnožil v nebývalé míře. Odborníci označují výskyt za extrémní.
- Pomohlo mu loňské sucho.
- Zemědělcům na jihu Moravy ničí až 80 procent úrody.
- Odborníci napočítali až 5000 nor na jednom hektaru.
- Škodí hlavně v obilí a vojtěšce.
- Zemědělci kladou do děr nástrahy.
- Nejhorší je situace na jihu Moravy, v Čechách je klid.

Hlodavcům podle odborníků nahrálo sucho. „K extrémním výskytům přispělo suché a teplé počasí v předcházejícím roce. Z našich sledovacích průzkumů je patrné, že v tomto roce dosáhne populace hrabošů svého maxima,“ uvedl ředitel sekce rostlinolékařské péče Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského v Brně Michal Hnízdil.

Extrémní počty hraboše polního podle něj způsobili až osmdesáti procentní poškození porostů. „Místy jsme napočítali i pět tisíc nor na jednom hektaru. Poškození evidujeme ve všech okresech jižní Moravy,“ upřesnil Hnízdil.

Zemědělci se teď potýkají s otázkou, jak bojovat proti přemnoženým predátorům. Zda má význam poškozené porosty ošetřovat, nebo je nahradit výsevem jiné plodiny. Doporučované přeorání, při němž by zlikvidovali i dospělé hlodavce, prý nemohou uplatnit. „Jednak bychom tím zničili plodinu, do které jsme investovali, a pak ani nesmíme. Kvůli protierozním opatřením,“ mínil Tomáš Martinec.

Mírnější situace na Blanensku

Kalamitu potvrdil i Jaromír Sasínek, ředitel společnosti Moravská Agra z Velkých Pavlovic na Břeclavsku. Hraboši doslova vyžírají kola, která vypadají jako vysečená od kombajnu. Mnohdy jsou i o průměru několika metrů,“ uvedl.

Na Blanensku je situace mírnější. „Máme vyžrané fleky v obilí zatím v jednom katastru. Větší problém mají kolegové na jihu,“ řekl ředitel společnosti ZEPO Bořitov Břetislav Mach.