Ceny bytů v Praze v mezinárodním srovnání. Infografika.Zdroj: RedakceČerstvý žebříček Property Indexu od poradenské společnosti Deloitte, který zmapoval na čtyři desítky měst v 16 zemích, potvrdil trend z několika posledních let. „Nejrychleji ze všech metropolí vzrostly ceny překvapivě v Praze, a to meziročně o 22 procent,“ uvádí Deloitte. Extrémní růst zaznamenala také španělská Barcelona, kde hodnota nemovitostí stoupá několikanásobně rychleji než v Madridu. Stejně tak je dražší italský Milán a bavorský Mnichov oproti oběma hlavním městům Římu a Berlínu.

Ceny bytů stoupají od roku 2015 ve všech evropských zemích s výjimkou Itálie, kde konstantně klesají už od začátku minulé finanční krize.

V evropském průměru rostly v posledních třech letech o pět procent, dvojnásobnou rychlost však zaznamenaly v Česku, Maďarsku, Lotyšsku, Portugalsku a Nizozemsku. V Maďarsku už se však růst koncem loňského roku zastavil.

Rodinné domy. Ilustrační foto.
Toužíte po domku v Praze? Připravte si 11 milionů korun

Vůbec nejdražší bydlení je v Paříži, kde kupující dají za metr čtvereční bytu téměř 13 tisíc eur, v přepočtu přes 330 tisíc korun. V Praze loni průměrná realizovaná cena dosáhla podle Property Indexu přes 82 000 korun za čtvereční metr.

Bytů není málo

Přepočteno na kupní sílu obyvatel však Češi na nový byt vydělávají mnohem déle – zhruba 11 let, zatímco v například v Maďarsku sedm a v Portugalsku jen necelé čtyři roky.

Přitom, co se týká celkového objemu bytového fondu, nezaostává Česká republika nijak výrazně za průměrem. Na tisíc obyvatel tady připadá 467 bytů, celoevropský průměr je 487 bytů. Také pokud jde o loni zahájenou výstavbu, nezaostáváme s 3,1 bytu za evropskými 3,8 bytu na tisícovku obyvatel. Nejvíc se staví ve Francii, Německu a Polsku, nejméně naopak v Lotyšsku a Portugalsku.

Nové byty. Ilustrační foto.
Čtvrt milionu lidí v metropoli navíc. Nemají kde bydlet, vyplývá z analýzy