Na pracovní veletrh „Lékařství a zdraví 2010“, který se koná v pátek a v sobotu v Praze, přijeli zástupci 32 nemocnic, mezi nimi i jedné rakouské. ČTK to řekl obchodní ředitel pořádající Agentury RTK International Randolf T. Kunert.

Zájem účastníků se přitom neomezuje pouze na určité zdravotnické profese. „Nepřijeli pouze pro vysoké specialisty nebo zdravotní sestry. Zájem je plošný,“ řekl Kunert. Pořadatelé očekávají, že se veletrhu zúčastní zhruba 1000 až 1200 návštěvníků.

Důvodem poměrně vysoké účasti je přitom podle návštěvníků veletrhu především situace v českém zdravotnictví. „Pokud se v České republice podmínky pro lékaře nezlepší, tak plánujeme, že budeme shánět místo v Německu,“ řekl ČTK na veletrhu chirurg Michal Fajt s odvoláním na akci Děkujeme, odcházíme.

Ke kampani se připojilo 3500 lékařů

Kampaň vyhlásil v polovině září Lékařský odborový klub (LOK). Do současné chvíle se k ní připojilo zhruba 3500 lékařů. Požadují, aby základní plat lékaře bez přesčasů činil 1,5 až trojnásobek průměrné mzdy, jinak hrozí ke konci roku hromadnými výpověďmi. „Již dvacet let marně čekáme na to, až za naši těžkou práci budeme spravedlivě ohodnoceni,“ prohlásil při představení kampaně předseda LOK Martin Engel.

Finance jsou i důvodem Fajtovy účasti na veletrhu. „Na Německu mě láká finanční ohodnocení lékaře,“ řekl ČTK. Není přitom žádný začátečník pracující za nástupní plat. Má za sebou již 11 let praxe.

Zdaleka nebyl sám, koho finance na veletrh přivedly. Jako jeden z důvodů je uvedl i student medicíny Václav Dlouhý z Brna. „Na Německu se mi líbí i to, že je tam určitý kariérní řád, že podmínky tam mají všichni zhruba stejné,“ uvedl. V současnosti je v pátém ročníku, ale už nyní se učí němčinu, aby mohl do Německa po skončení studií odejít.

Nemocnice hledá specialisty všeho druhu

Že jsou lékaři v Německu podstatně lépe ohodnoceni a mají lepší podmínky, potvrdila ČTK lékařka Martina Buzková z kliniky v německé Žitavě. „Lékařů si tam více váží, jsou tam lepší finanční podmínky,“ řekla. V Žitavě pracuje již dva roky. Na veletrh přijela ve službách své nemocnice, která zde hledá specialisty všeho druhu, například internisty, gynekology či chirurgy.

Specialisty na veletrhu shání také Jan Kraetzer ze společnosti Marienhaus. Sám pracuje na chirurgii v německém Waldbreitbachu. Jeho společnost vlastní přes 20 nemocnic a zaměstnává okolo 12.000 zaměstnanců. „Máme oddělení, která potřebují kolegy v určitých oborech, například na chirurgii, na interně nebo na anesteziologii,“ řekl. Předtím hledali lékaře i v Rakousku či Itálii. Pro lékaře z ČR podle něj bude mít práce v Německu tu výhodu, že tam lidé mají podobnější mentalitu než například v Anglii. Češi také nebudou mít tak daleko domů za příbuznými.

Situaci by lékařům při přechodu do Německa mohla usnadnit situace, která nastane počátkem května příštího roku. V rámci zjednodušení pravidel na německém trhu se totiž zájemcům o práci podstatně administrativně usnadní situace při nástupu do zaměstnání.