Je smutným údělem, že při nálezu krávy nemocné BSE (nemoc šílených krav) v chovu, přijde o život nejen nemocný kus, ale celá tzv. kohorta. Tedy ti jedinci, kteří se v chovu narodili rok před a rok po nakaženém zvířeti a také jejich potomci.

Vše o nemoci šílených krav v Česku čtěte ZDE

To potkalo i farmu Jindřicha Klapetka v Oldřišově, kde se u jedné krávy nemoc při porážce během května zjistila. Na nucenou porážku tak muselo celkem devět krav z jeho chovu a další tři přímí potomci nemocné krávy, které už vlastnili jiní chovatelé.

Ostatní krávy jsou zdravé

„Krávy byly poraženy 21. května v Asanačním ústavu v Žichlínku. Všechny pak byly následně vyšetřeny a nebylo u nich zjištěno žádné nakažení. Byly tedy zdravé,“ řekl nám chovatel, pro kterého je stále záhadou, jak se jediná kráva ze sedmadvacetihlavého stáda mohla touto nemocí nakazit.

Používání masokostní moučky a dalších umělých krmiv na své farmě rezolutně odmítl s tím, že jeho krávy žijí prakticky nepřetržitě volně na zelené louce a i telata jsou odchována přirozenou cestou, tedy mlékem.

Domnívá se, že podobně jako jiní živí tvorové, mají i krávy své genetické fondy a u některých nemoc propukne, zatímco u jiných ne. „Naštěstí nám farmářům takto ztracené kusy ministerstvo zemědělství finančně nahradí.

Navíc v našem stádě je dostatek mladých kusů, takže tuto ztrátu přirozeně doplní,“ svěřil se Jindřich Klapetek.