Primátor Teplic se ke spolupráci s uvedeným spolkem dostal prostřednictvím své přítelkyně, která je s neziskovou organizací už delší dobu v kontaktu v rámci svých podnikatelských aktivit.

„Oslovili mě na jaře, zda bych nechtěl přispět na nové vlasy pro nemocnou holčinu. Když jsem se následně dozvěděl, že jí to zvedne sebevědomí, tak jsem neváhal a peníze poslal,“ uvedl Hanza. Z jeho soukromého účtu putovala spolku Nové háro částka 25 tisíc korun na výrobu speciální paruky přímo na míru. „Dodnes jsme s Anežkou v kontaktu. Zpětně tak vím, že se dívka v paruce cítí mnohem lépe a má lepší životní pohodu. Takže jsem rád, že jsem přispěl na dobrou věc,“ ohlédl se za svým jarním dobročinným krokem teplický primátor. Peníze posílal v době, kdy probíhala jeho senátní kampaň. Soukromou aktivitu v té době nikterak zvláště nemedializoval. Otevřeně o ní hovoří zpětně až nyní. „Měl jsem dát peníze do dalších billboardů, nebo pomoci nemocné dívce?“ směje se dnes.

Když Anežka, která chodila na bílinské gymnázium, převzala od spolku novou paruku, poslala z Bíliny do sousedních Teplic děkovný vzkaz. „Nesmírně si toho, pane primátore, vážím,“ napsala.

Hanza, kterého tím dojala, její příspěvek na svém Facebooku okomentoval slovy: „Rádo se stalo. Jsi statečná slečna a já ti přeju, ať jsi zdravá a šťastná. Obojí je totiž moc důležité a jedno bez druhého by nemělo být.“

Neziskovou organizaci Nové háro založila Markéta Zagrapanová v roce 2017, když byla sama onkologicky nemocná. O rok později své nemoci podlehla. Štafetu po ní převzala její maminka Lucie Staňková z Lužic u Mostu. Vést spolek pro ni znamenalo způsob, jak uctít památku své dcery.

„Zprvu jsem jí s tím moc nepomáhala, byla v tom velmi svérázná. Hlavně řešila, jakým směrem bude získaná materiální pomoc směřována,“ sdělila Staňková, která vizím své dcery dala jasný směr a dnes je úspěšnou předsedkyní spolku.

Chybí jim peníze

V letošní koronavirové době její spolek řeší stejně jako všechny další neziskové organizace nedostatek financí. „Není úplně dobrá doba na charitu. Sčítají se škody, což chápu, ale nám žádosti o paruky naopak přibývají. Od letošního roku máme tři až čtyři nové děti měsíčně, což je pro nás v přepočtu skoro sto tisíc korun, takže jsme rádi za všechny možnosti financování,“ uvedla. „Jako věčný optimista ale věřím, že s podporou lidí, kterým nejsou onkologicky nemocné děti lhostejné, vše ustojíme,“ podotkla.

Tvorba jedné paruky pro nemocného klienta zabere čtyři týdny, celkově vyjde na 25 tisíc korun. Cílovou skupinou organizace jsou především děti, dospívající a mladí dospělí do 25 let. Jednou z nich byla i onkologicky nemocná Jana, které se na paruku složili fanoušci litvínovského hokejového týmu.

„Už jednou jsem přišla o vlasy, ale nosila jsem šátek. S parukou se mohu cítit opět jako žena,“ komentovala spolupráci se spolkem.