„Díky jeho pracovitosti a ohromné invenci dosáhl obor diagnostické a později intervenční radiologie v hradecké Fakultní nemocnici ve své době nebývalého rozkvětu,“ hodnotí svého učitele bývalý přednosta Radiologické kliniky v Hradci Králové profesor Antonín Krajina. Znali se a spolupracovali čtyři desítky let. Leo Steinhart se narodil 13. dubna 1924 do smíšené rodiny. Jeho tatínek byl žid a maminka Češka.

Za války se zapojil do odboje v organizaci Zpravodajská brigáda. V roce 1943 byl ale kvůli svému původu internován do tábora pro židovské míšence v Tvoršovicích u Benšova. „To byl pracovní tábor, odtud utekl a zapojil se do Pražského povstání, tehdy mu bylo 20 let,“ připomíná Krajina.

Primář Urologického oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati Martin Kučera
Robot na operačním sále? Skvělý pomocník, říká primář zlínské urologie Kučera

Po válce vystudoval jako vojenský stipendista v Praze medicínu a po vojně byl přidělený na Vojenskou lékařskou akademii v Hradci Králové.

„Když jsem byl u odvodu, tak jsem viděl, jak rentgenovali toho, co byl přede mnou, jak mu tam srdíčko pěkně bije a jak plíce se projasňují a zatemňují, když dýchá. To mě tak fascinovalo a říkal jsem si, že je to úžasné takhle vidět skrz člověka. To mě tak uchvátilo, takže jsem se začal zajímat, jak to vypadá v armádě s rentgenology,“ vzpomínal na své vzplanutí pro celoživotní obor před deseti lety Leo Steinhart pro Paměť národa.

Vznik hradecké radiologické školy

Lékařskou kariéru pak zahájil v Hradci Králové v roce 1950. „Nastoupil na Radiologickou kliniku vedenou profesorem Janem Bašteckým, uvedl do chodu katetrizační metody, provedl angioplastiku, vždycky k tomu měl pozvaného někoho ze zahraničí,“ vzpomíná Antonín Krajina.

Leo Steinhart založil hradeckou radiologickou školu. Už v roce 1960 se podílel na vývoji a zdokonalení transseptální katetrizace, kdy se kardiologové dostanou do srdce z třísla až do srdce. „S docentem Endrysem v podstatě metodu zdokonalili a publikovali krátce poté, co to jako první zveřejnili Američané. Dnes se metoda používá na celém světě,“ vysvětluje Krajina.

Fakultní nemocnice v Hradci Králové vzdává hold průkopníkovi katetrizace a intervenční radiologie Leo Steinhartovi. V úterý mu odhalí pamětní desku.Fakultní nemocnice v Hradci Králové vzdává hold průkopníkovi katetrizace a intervenční radiologie Leo Steinhartovi. V úterý mu odhalí pamětní deskuZdroj: Deník/David Taneček

V poznávání novým metod pomohl relativně mladému radiologovi i čtyřletý pobyt v nemocnici v Kuvajtu, kde od roku 1967 vybudoval a vedl oddělení radiodiagnostiky v nemocnici Al Sabach. Díky spolupráci se zahraničními lékaři ze Švédska, nebo USA a přinesl nové metody do Československa.

Zdravotní sestra Soňa Pavlíková
Onkologie je jiný svět. Blízkost smrti vás změní, popisuje zdravotní sestra

V létě 1978 zprovoznila hradecká nemocnice jako vůbec první v zemi technologickou novinku – počítačový tomograf. Profesor Steinhart musel vedení socialistického zdravotnictví přesvědčit o užitečnosti přístroje, který tehdy stál 14 milionů korun a platit se musel ve vzácných devizách. „Věděl, že CT přinese zvrat v diagnostickém zobrazování hlavně mozku, ale i hrudníku a břicha. Ten princip byl revoluční a on to pochopil. Sepsal projekt a přesvědčil lidi na Ministerstvu zdravotnictví. Díky tomu se tady školili lékaři a tím poskočila i neurochirurgie,“ popisuje Krajina.

Člověk pevných názorů

Profesor Leo Steinhart vedl Radiologickou kliniku v Hradci Králové bezmála 20 let až do roku 1989. Věnoval se vědecké činnosti a vychovával budoucí lékaře. „My spolupracovníci jsme si jej vážili jako šéfa s přirozenou autoritou, mladší spolupracovníci jej poznali jako člověka pevných názorů a on sám říkal, že má rád lidi a oni mu to pak oplácejí, a tak se snadno dohodnou na tom, co je rozumné,“ uzavírá Antonín Krajina.

Podle něj byl Leo Steinhart přátelský člověk a šéf: „Byl schopen sehnat nadějné lékaře a také se postaral o to, že se dostali do zahraničí na odborné stáže.“

Leo Steinhart zemřel na Štědrý den 2015.