Krizový štáb Oblastní nemocnice Kolín v pátek na svém už druhém mimořádném zasedání v tomto týdnu rozhodl o preventivním opatření spočívajícím v okamžitém zákazu návštěv v nemocnici Kolín. V kutnohorské nemocnici, jež je součástí kolínské, je zákaz návštěv už od 5. července, tedy krátce poté, co se nové ohnisko koronaviru objevilo v obci Církvice nedaleko Kutné Hory.

Do kolínské nemocnice nyní mohou návštěvy jen opravdu výjimečně, týká se to například rodin, které přicházejí za lidmi v terminálním stadiu onemocnění. „Návštěvu musí předem schválit ošetřující lékař,“ připomíná mluvčí nemocnice Stanislava Kubincová.

Samozřejmě je naprosto bezpodmínečné použití roušek, dezinfekce, při vstupu do nemocnice se bude případným návštěvám měřit teplota.

Počet nakažených v regionu Kutné Hory a okolních obcí podle informací z pátečního dopoledne opět stoupl. Okamžitý zákaz návštěv proto platí od pátku do odvolání také v kolínských domovech pro seniory. „Od 12 hodin zavádíme zákaz návštěv z preventivních důvodů,“ uvedl starosta Michael Kašpar po dohodě s ředitelkou domova seniorů Ivanou Novákovou a pracovníky krajské hygienické stanice.

„Podle informací, které mám, zatím počet nakažených roste na Kutnohorsku, onemocnění se šíří směrem do vesnic za obcí Církvice, tedy od Kolína dál, přesto raději preventivní opatření zavádíme. Pokud by se situace začala zhoršovat, ihned svoláme krizový štáb a podnikneme další kroky,“ dodal starosta.

Členové krizového štábu samozřejmě situaci neustále sledují, zatím neshledali důvod k zavedení povinného nošení roušek například do prostředků hromadné dopravy či uzavřených prostor typu úřadů a obchodů. Další jednání se uskuteční v pondělí, pokud by se situace změnila, sejde se krizový štáb ještě během víkendu.

Nakažená zdravotní sestra

Zákaz návštěv platí od pátku v jihlavské nemocnici, Domově pro seniory na Lesnově a na pobytové odlehčovací službě. Hygienici v pátek odpoledne aktualizovali údaj o počtu nových případů - je jich devět včetně tří zdravotních sester z Integrovaného centra sociálních služeb.

„Další dvě ze sester pak vykazují příznaky onemocnění a další, která je sice bez příznaků, byla preventivně ponechána v karanténě. Podle informací Krajské hygienické stanice jde o vazby na Větrný Jeníkov,“ sdělil mluvčí jihlavského magistrátu Radovan Daněk.

Všechny další sestry ze zařízení se ještě v pátek musí podrobit testu na koronavirus. „Výsledky a další podrobnosti by měli hygienici zveřejnit odpoledne,“ uvedl Daněk.

V Integrovaném centru sociálních služeb nyní dávají dohromady seznam pacientů, které zdravotní sestry z domácí péče navštívily. „Následně u nich pak budou také preventivně provedeny testy,“ dodal Daněk.

Od čtvrtka přibylo v evidenci jihlavské hygieny devět lidí pozitivních na koronavirus. Podle Jiřího Kose z vedení krajské hygienické stanice jsou to hlavně takzvané kontakty lidí z Jeníkova, kteří do Jihlavy jezdí nebo tam pracují, a kde už koronavirus propukl. „Máme za sebou třicet odběrů, testování bude pokračovat,“ upřesnil Jiří Kos.

Jak dodal, odběry čekají nejen potenciálně nakažené, ale i kontakty lidí s potvrzeným koronavirem.

Testem projdou zaměstnanci jihlavského centra sociálních služeb a tamní klienti, dále také zaměstnanci jihlavské nemocnice včetně jejich kontaktů. „Kvůli hospitalizovanému pacientovi s koronavirovou nákazou testy podstoupí i personál nemocnice,“ potvrdil Kos.

Ještě minulý týden byla Vysočina krajem s nejnižším počtem pozitivně testovaných lidí na Covid-19. Teď má naopak jedno ze tří epicenter v zemi. Je jím Větrný Jeníkov na Jihlavsku, s kterým aktuálně souvisí třiadvacet nemocných.