Díky automatizaci procesů klinické chemie a některých dalších provozů se zvýší komfort pro pacienty, zlepší se přesnost a rychlost výsledků analýz, řekl ČTK ředitel úseku laboratorních oborů nemocnice Miroslav Verner.

„Vysoká míra standardizace laboratorních procesů a snížení podílu lidského faktoru, tedy i chybovosti, znamená větší přesnost a rychlost výsledků analýz. Současně bude možné odebírat menší množství biologického materiálu, takže budeme šetrnější k pacientům,“ uvedl Verner.

V plném provozním režimu by měla začít laboratoř pracovat v lednu 2011. Současně byly zahájeny přípravy na akreditační řízení. Podle Vernera jde o významný technologický krok, který laboratoře zařadí mezi nejvyspělejší nejen v Česku. Jsou nyní schopny provádět sofistikovaně laboratorní testy, navíc multioborově.

Nemocnice zaměstnává 2400 lidí

Laboratoř bude schopna poskytovat své služby v rámci specializovaných vyšetření také pro další zdravotnická zařízení v regionu, urgentní analýzy pak v nepřetržitém provozu.

Komplexní rekonstrukci centrálního pavilonu laboratoří dokončila nemocnice v říjnu 2005. Celková investice do rozsáhlých stavebních úprav, včetně modernizace přístrojového vybavení, tehdy dosáhla 130 milionů korun. Umístění laboratoří pod jednu střechu znamenalo především vytvoření základní podmínky pro výrazné zefektivnění práce. Snížil se tím počet duplicitní vyšetření a zvýšila se rychlost i kvalita vyšetření.

Součástí centrálních laboratoří jsou laboratoře klinické chemie, hematologie, imunologie, molekulární biologie a genetiky, bakteriologie, virologie, parazitologie a mykologie a ambulance lékařské genetiky.

Akciová společnost Nemocnice České Budějovice patří se svou kapacitou 1600 lůžek mezi největší zdravotnická zařízení v zemi. Jejím jediným akcionářem je Jihočeský kraj. Ročně je v ní hospitalizováno zhruba 45 000 pacientů. Lékaři v ní provedou více než 24 000 operačních zákroků a 420 000 ambulan­tních vyšetření. Zaměstnává 2400 lidí.