Byla mezi nimi i pětadvacetiletá Nikola Borešová, která má za sebou dvě transplantace. Podstoupila je kvůli cystické fibróze, kterou trpí od útlého věku. Zvýšená zdravotní rizika v době epidemie přiměla Nikolu k domácí izolaci, trvající už od druhé transplantace před čtyřmi měsíci. „Ráda chodím ven, mezi přátele, do práce. Díky vakcíně budu zase moct normálně žít a užívat si nové plíce,“ prohlásila mladá žena krátce po podání vakcíny. Druhá dávka ji čeká 20. ledna.

ON-LINE reportáž ke koronaviru najdete ZDE.

„Kromě té izolace pro mě upřímně letošní rok nebyl velkou změnou. Musím na sebe dávat pozor neustále. Riziková je pro mě každá chřipka a na nošení roušky jsem proto zvyklá,“ dodala.

Lékaři z Fakultní nemocnice v Motole upozorňují, že na prospěšnosti očkování proti novému typu koronaviru u lidí po transplantaci plic panuje mezinárodní shoda. „Důvod je jasný – riziko onemocnění zde mnohonásobně převyšuje rizika spojená s očkováním,“ uvedl transplantační lékař Jan Havlín.

„Standardními kontraindikačními kritérii jsou u zdravých jedinců čtrnáct dnů bez infektu a stejně trvající odstup od podání jiné očkovací látky. U lidí po transplantacích se k tomu přidává ještě jedno – pacient by neměl být v poslední době léčen nějakým imunosupresivním preparátem. U takového člověka je imunita natolik potlačená, že by se u něj s velkou pravděpodobností nevyvinuly protilátky,“ upřesnil Havlín podmínky vakcinace respektive jejího odkladu.

Právě lidé po transplantacích plic jsou považováni ze všech skupin s „náhradními“ orgány za nejrizikovější, pokud jde o covid-19. Vakcínu by proto mělo dostat všech asi 250 osob po zákroku v motolském transplantačním centru, které je jediným místem v zemi, kde se plíce „vyměňují“.

Motolská nemocnice obdržela z prvních dodávek vakcíny necelé dva tisíce dávek, z nichž za první tři dny očkování vyčerpala více než polovinu. Vedle lidí po transplantacích zatím přišla řada také na čtyřicítku pacientů v seniorském věku z Centra následné péče. Všechny ostatní dosud proočkované dávky využili místní zdravotníci.

Zájem o vakcínu mezi zdravotníky

„Máme šest a půl tisíce zaměstnanců, z nichž tisíc prošlo nedávno covidem a dalších zhruba tisíc je aktuálně naočkováno první dávkou. Naočkovat úplně všechny je nereálné, protože někdo má kontraindikaci a někteří odmítají nebo vyčkávají na další vývoj situace, a to včetně zdravotníků. Celkově je ale zatím zájem možná větší, než jsme čekali,“ sdělil náměstek ředitele FN Motol pro léčebně preventivní péči Martin Holcát.

Další dodávky vakcíny vyhlížejí v největší české nemocnici s „opatrností“. Dokud nejsou zásoby na skladě, není prý nic jisté. „Pokud je správná poslední informace, tak do celého Česka by v lednu mělo přijít asi 350 tisíc dávek od firmy Pfizer. Teoreticky je možné, že dorazí i menší množství vakcín od firmy Moderna. Tam je ale nutný souhlas evropské lékové agentury. Reálné jsou v tomto případě podle mě maximálně nižší desítky tisíc dávek,“ prohlásil vedoucí lékárník z „Motola“ Petr Horák.

Ten také označil za „teoreticky i prakticky“ možné využívání šesti dávek z jedné vakcinační „ampule“ od firmy Pfizer namísto dosavadních pěti, s nimiž počítá kvůli rezervě výrobce. „Takové změny jsou standardní věc, která se ve farmaceutické výrobě dělá. Potřebovali bychom nicméně nějaké vyjádření od výrobce i od lékových agentur o tom, že to smíme dělat. Čistě matematicky to vychází, ale citoval bych v té souvislosti americkou lékovou agenturu. Ta velmi správě konstatovala, že je možné odebrat až šest dávek,“ zdůraznil Horák a navázal příkladem.

„Až budeme dávat vakcínu do menších zařízení, jako jsou domovy pro seniory, tak ne vždy se podaří sehnat počet očkovaných klientů odpovídající x-násobku lahvičky. Čili to není tak, že s navýšením možných dávek bychom automaticky získali o další šestinu očkovací látky navíc,“ doplnil.

Ministerstvo zdravotnictví vedené Janem Blatným (za ANO) v úterý večer oznámilo, že ve spolupráci se Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) dočasně povolilo „za přísného dodržení objemu jednotlivých dávek“ použít obsah jedné vícedávkové injekční lahvičky až pro šest pacientů – to požadoval premiér Andrej Babiš (ANO).