Čtyři miliony korun. Takto vysokou sumu peněz se v minulém týdnu podařilo ušetřit břeclavské nemocnici ve výběrovém řízení na dodávku přístrojové techniky pro novou multioborovou jednotku intenzivní péče. I to je jeden z důkazů, že se nemocnice na Břeclavsku snaží spořit kde se dá.

Využívají k tomu internetových obchodů, aukcí nebo i společných nákupů krajských nemocnic prostřednictvím Centrálního jihomoravského zadavatele, takzvané Cejizy.

„Pokud poptáváme nějaké zboží, vždy vyšleme požadavek Cejize, která spadá pod zřizovatele krajských nemocnic, tedy Jihomoravský kraj. Ta osloví jiné krajské nemocnice s tím, jestli tutéž věc také nepotřebují. Cejiza nám potom obratem odpoví, zda si máme výběrové řízení zajistit sami nebo zda jej provede centrálně,“ vysvětlila mluvčí břeclavské nemocnice Radomíra Schweitzerová s tím, že takovýto způsob nakupování funguje už minimálně rok.

Další metodou nákupu potřebného nemocničního materiálu, díky němuž se dá poměrně hodně ušetřit, jsou podle jejího vyjádření také internetové aukce.

„S nakupováním v internetových aukcích jsme začali už před několika lety. Je pravda, že nákup určitého druhu zboží se nám osvědčil a přinesl dokonce i úspory. Objevili se však také dodávky, s nimiž jsme měli méně dobrou zkušenost, a proto se v jejich případě raději přikláníme k výběru dodavatelů v rámci veřejných zakázek nebo výběrových řízení,“ nechala se slyšet mluvčí.

To, že je nakupování po internetu pro nemocnice zcela běžnou záležitostí, potvrdila také ředitelka hustopečské městské nemocnice Blanka Zemanová.

Vybrali nejvýhodnější nabídku

„Nakupováním prostřednictvím internetu se skutečně může výrazně ušetřit. Stejně tak i v internetových aukcích. Ty jsme měli v roce 2009 a 2010. Najali jsme si firmu, která nám dá se říct prozkoumala internetový trh. V době ukončení aukce jsme měli možnost vybrat si z nabídek řady firem tu pro nás nejvhodnější. U některých druhů zboží se nám doopravdy podařilo ceny snížit,“ potvrdila ředitelka s tím, že neustále je třeba dávat si pozor, aby při nákupu neutrpěla kvalita na úkor kvantity.

V současnosti má podle jejích slov hustopečská nemocnice od dodavatelů nasmlouvané velice slušné ceny. „Pokud by se pro městské nemocnice objevila možnost připojit se také ke společným nákupům Cejizy a ukázalo by se, že je to výhodné, vůbec bych se tomu nebránila,“ zamyslela se nad dalšími možnostmi Zemanová.

Tento způsob hospodaření a šetření nemocnic na Břeclavsku se zamlouvá také čtyřiadvacetileté Lucii Sopkové z Moravské Nové Vsi.

„I já mám s nákupem po internetu kladné i záporné zkušenosti. Otázkou zůstává, jak nemocnice ušetřené peníze použijí. Pokud by se to projevilo v lepší péči o pacienty či v jejich vyšším komfortu, bylo by to ideální,“ navrhla Sopková.

IVA VALENTOVÁ
MICHAL ŠUPÁLEK