V malých skupinkách se pacienti dozví nejen vše o svém onemocnění, ale i o průběhu hospitalizace v nemocnici a následných možnostech rehabilitace. „Pacienti se také seznámí s prostředím nemocnice a zjistí, na koho se v případě potíží mohou obrátit,“ popsal lékař ortopedické kliniky Jan Burda.

Pacienti, kteří pak přichází na operaci, jsou podle zkušenosti lékařů i sester mnohem lépe naladěni. „Vědí totiž, co je čeká a do čeho vlastně jdou. Pak se nám třeba podaří vyhnout i takovým komplikacím, jako jsou potíže s tlakem, protože ti lidé jsou zkrátka více v pohodě,“ doplnila vrchní sestra oddělení Romana Éli.

Slova lékařů potvrzuje i čtyřiapadesá­tiletý Jaroslav Švrček z Hodonína, který byl na operaci kyčelního kloubu před osmi měsíci. „Zatímco můj bratr nedostal v jiné nemocnici před stejnou operací vůbec žádné informace, já jsem přesně věděl, do čeho jdu. Měl jsem také dost informací o možnosti následného pobytu v lázních, kam jsem také dvanáct dní po operaci odjel,“ pochvaluje si Švrček. Díky pobytu v lázních se navíc vyhnul úpravám bytu, které by jinak byly nutné kvůli dočasné pooperační snížené pohyblivosti pacienta.

Semináře pořádá nemocnice už více než rok ve zkušebním provozu a nyní se je chystá rozšířit. „Dosud jsme pacienty sami oslovovali, nyní chystáme větší kampaň a byli bychom rádi, aby se nám zájemci o školení hlásili sami,“ vysvětlil Burda. Pokud se najdou ochotní lékaři, dostane se podobné školení v budoucnu také těm, které čeká totální endoprotéza kolenního kloubu.