Krnovská pekárna Slovanka se dlouhodobě orientuje na zdravou výživu a regionální produkty. „Nechceme péct z mouky z ukrajinského obilí a nebojíme se s tímto názorem vstoupit do veřejného prostoru,“ komentuje svou ceduli provozovatelka Slovanky Jana Pernická s tím, že taková je filozofie pekárny.

Podle Pernické bylo jedinou motivací pekárny deklarovat nezávadnost surovin, takže její cedule rozhodně nebyla mířena proti Ukrajině. 

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula
Nepřijatelné opatření. ČR nechystá zákaz dovozu ukrajinského obilí, uvedl Nekula

Kritici cedule však upozorňují, že motivace Slovanky je nutné posuzovat v širším kontextu, protože Jana Pernická na svém facebooku sdílí výroky proruských aktivistů a její neutrální informaci o ukrajinském obilí mnozí interpretují tak, aby přispěla k podněcování protiukrajinských nálad a také má potenciál na sebe nabalovat dezinformace.

„Fandíme českým surovinám“

„Vážení zákazníci, přátelé, podporovatelé, Krnováci i přespolní, ale také nefanoušci a všichni, kteří jste věnovali tolik pozornosti - kladné i negativní - naší ceduli. Kdo by si pomyslel, že rozdmýchá tolik povyku a vášní. A také tolik zla, nenávisti, on-line útoků, vyhrožování. Jsme lokální řemeslná pekárna a mouka samotná, tedy její kvalita a původ, je pro nás pochopitelně nejdůležitější vstupní surovinou,“ komentovala nečekaný zájem veřejnosti krnovská pekárna s tím, že ukrajinská pšenice obsahuje chlorpyrifos.

Cedule 'Nepečeme z ukrajinského obilí' před pekárnou Slovanka v centru Krnova. 24. 4. 2023Zdroj: Deník/František Kuba

„Toxický insekticid chlorpyrifos je v zemích EU zakázán, byť poměrně krátce. Na Ukrajině je jeho používání povoleno. Dovoz ukrajinské pšenice komplikuje konkurenceschopnost českých zemědělců. Zákaz dovozu ukrajinského obilí schválilo Polsko, Maďarsko, Bulharsko a také Slovensko. Tak jednoduché to je. Kvalita a lokálnost. Fandíme českým, poctivým a ověřeným surovinám,“ zdůvodnila pekárna Slovanka, proč ceduli před svou provozovnou na krnovském náměstí rozhodně ponechá i navzdory kritickým ohlasům.

Ukrajinské obilí je jádrem sporu. Ilustrační foto
Zemědělci brojí proti ukrajinskému obilí. Jeho zákaz ale zdraží pečivo

Platnost povolení používat chlorpyrifos v EU vypršela v lednu 2020. Existuje vyhláška 381/2007 Sb., která stanovuje limity pro chlorpyrifos v produktech rostlinného původu. Ty se pohybovaly od 0,05 mg/kg až po 3 mg/kg v případě dovozových banánů.

Zatímco odborníci vidí v současném omezení chlorpyrifosu v EU předběžnou opatrnost, dezinformátoři už hovoří o jedovatém ukrajinském obilí a mouce, které bezprostředně ohrožují zdraví a dokonce životy konzumentů.

Nekula: Obilí je v naprostém pořádku

Podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) je dovoz ukrajinského obilí do Česka minimální. Podle ministra je i to málo dovezeného ukrajinského obilí v naprostém v pořádku, protože jeho zdravotní nezávadnost průběžně prověřují české kontrolní orgány.