Když novomanželé vyřknou své „ano“, několikrát se závazné slůvko odrazí mezi zdmi rytířského sálu. Do uší ženicha a nevěsty se vrací jako ozvěna. Svatba na netradičním místě hradu v Krupce má své kouzlo. Podobně jako třeba obřad mezi jamkami na golfovém hřišti nebo záhonky s exotickými rostlinami v botanické zahradě. Top je pak svatba v horkovzdušném balónu.

Zájem o netradiční lokality stoupá. „Každé místo má svůj příběh. Svatby mimo klasickou obřadní síň jsou dnes velkým trendem,“ říká teplický svatební fotograf Robert Zauer. „Focení na takových místech je ale mnohem náročnější a propracovanější. Vyžaduje větší přípravy,“ dodává muž, který má za sebou vlastní svatbu ve stovkách metrů nad zemí.

RADNICE JE ZDARMA, HRAD ZA TISÍCE

Na Teplicku je několik míst, která nabízejí netradiční prostory pro svatební obřad. Za exteriéry si ale musíte připlatit. Obřad na zmíněném hradě v Krupce stojí 3420 korun, na rozdíl od klasické obřadní síně v prostoru radnice, kde se oddává v termínech zdarma. Především věkově mladší novomanžele láká Botanická zahrada v Teplicích. Za pronájem si tu počítají 2000 korun. Jako jednu z prvních po rekonstrukci tu měla svatbu rodina Kuberova. Otec Jaroslav tu v roli primátora oddával svoji dceru.

ZUŠ Open, archivní foto.
Tip na víkend: ZUŠ Open pobaví Teplice i Bílinu

Robert Zauer už několikrát fotil svatby na golfovém hřišti na Cínovci. „Horské místo plné zelené trávy nabízí luxusní prostředí pro obřad a také následné focení v exteriéru,“ uvádí.

Lidé si ho najali též na svatbu v balonu. „To má svá úskalí v tom, že svědky musí být pilot a fotograf, aby se tam všichni do toho koše s omezeným prostorem vešli,“ dodává. Pilot musí také sledovat polohu letu. Obřad totiž podle pravidel musí proběhnout ještě na katastru města či obce, kde je úředně povolený.

Předloni se uskutečnilo přes 50 tisíc obřadů, nejvíc za posledních 10 let. V teplickém okrese si řeklo v roce 2017 své „ano“ 600 párů. Podobná čísla jsou i za předešlé roky. To měli netradiční svatbu například Štěpán a Štěpánka. Jejich slavnostní událostí ožil renovovaný kostel Sv. Jakuba Většího v Mrzlicích na Hrobčicku. Svatba se v kostele s kompletně zdevastovaným interiérem odehrála po téměř 70 letech. Novomanželé z Teplic si tamější památku nevybrali náhodou.

„V Mrzlicích bydlí otec Štěpánky a často tam jezdíme. Věděli jsme, že kostel v posledních letech prošel rekonstrukcí a jeho současný stav se nám pro náš účel velmi líbil,“ svěřil se Štěpán. Aby se v kostele mohl jejich obřad vůbec odehrát, byly nutné dlouhé přípravy. Ženich s nevěstou museli vše uklidit.

Aleš Pelikán s tím, co mu zbylo po nájezdu zlodějů
Včelaři, pozor! Kolegovi ukradli úly plné medu včetně milionu včel

Svatby už několikrát zažila historická Doubravka nad Teplicemi. V roce 2011 si toto místo oblíbila skupina historického šermu Anno Domini. Proběhla zde svatba jednoho z rytířů družiny Jana Krause. Obřad se odehrál v dobových kostýmech pod širým nebem a skupina Anno Domini připravila pro novomanžele bránu ze šavlí.

V kronice Teplic jsou zaznamenány i VIP svatby. Hudební altánek vedle Zahradního domu v Teplicích si v září 2016 vybral pro svůj svatební obřad český kuchař Marek Raditsch.

Svatby jsou tématem Týdeníku Směr, který je právě k dostání v novinových stáncích.