Náměstí Václava Havla je prostor od vstupu do zámku až k piaristickému chrámu. Zastupitelé schválili, že část Jiráskovy ulice přejmenují na náměstí podle prvního porevolučního prezidenta. Návrh však prošel těsně: Ruku pro zvedlo 12 z 22 zastupitelů.

„Jsem rád, že návrh prošel. Václav Havel je velký vzor. Mladí lidé se ptali, proč jsme se k jeho odkazu už dávno nepřihlásili,“ uvedl starosta Daniel Brýdl.

Místo nebylo vybráno náhodně. Na zámek v Litomyšli pozval Václav Havel sedm středoevropských prezidentů a španělský královský pár.

Nedůstojný prostor

Zatímco pro nové náměstí hlasovali členové Generace 89, Nestraníci, nezávislí a dva lidovci, místostarosta Radomil Kašpar z KDU-ČSL s náměstím nesouhlasí. „Myslím, že to není důstojný prostor pro náměstí. Neobjeví se ani v žádné občance,“ míní Radomil Kašpar.

Ruku pro nezvedl ani někdejší starosta Michal Kortyš. „Při revitalizaci zámeckého návrší jsme řešili, zda lokalitu nově pojmenovat. S ohledem na historii jsme se neodvážili. Náměstí Václava Havla mi nepřijde jako dobrý nápad, protože rozdělí Litomyšl a není to žádné náměstí. Pojmenoval bych po něm něco jiného v moderní zástavbě,“ říká Kortyš z ODS.

Nepletl se. Rozhodnutí vyvolalo bouřlivé reakce. Dva studenti dokonce vytvořili petici, kterou prozatím podepsaly desítky lidí. Ti navrhují, aby zůstalo na zámeckém návrší historické označení Olivetská hora, nebo název podle jiné osobnosti, která měla bližší vztah k Litomyšli. Petice je k podpisu na několika místech ve městě, mimo jiné v knihovně.

„Chodí mi i děkovné emaily. Lidé se se mnou o tom baví. Domnívám se, že ke 30 letům sametu se symbolické pojmenování po Václavu Havlovi hodí. Na 17. listopadu plánujeme odhalení desky s názvem náměstí,“ dodává starosta Daniel Brýdl.

Akcí k výročí sametové revoluce se v Litomyšli uskuteční hned několik. Už v úterý 5. listopadu se koná Litomyšlské fórum, na kterém potvrdila účast herečka Magda Vašáryová, generál Petr Pavel nebo diplomat Petr Kolář.