Už během jara se na jednom ze záběrů z fotopastí v Ralské pahorkatině podařilo zachytit značkující dominantní vlčici s nateklými struky. První snímek potvrzující reprodukci pochází ze stejného místa z poloviny července. Je na něm běžící vlče, které pravděpodobně následuje dospělé jedince. Další záběry z fotopastí v průběhu léta odhalily vlčata celkem čtyři.

„První rozmnožování vlka obecného se podařilo v oblasti Ralska doložit v roce 2014, šlo tehdy o první reprodukci výhradně na českém území. Genetické analýzy prokázaly, že zakladatelka této smečky přišla z Německa, z asi 70 km vzdálené oblasti Dauban mezi Budyšínem a Zhořelcem. Od té doby jsou přírůstky zaznamenávány každoročně,“ objasňuje Petr Lumpe z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, RP Správa Kokořínsko Máchův kraj.

Zdroj: Youtube

Dříve narozená mláďata už oblast Máchova kraje zřejmě opustila. Mladí vlci dospívají v jednom až druhém roce života a postupně si hledají nová teritoria. Podle experta na velké šelmy Miroslava Kutala z Hnutí DUHA je povzbudivé, že se místní vlčí smečce podařilo opět rozmnožit a nadále tu žít v blízkosti lidí i přes zvýšený pohyb lesní techniky a velký pohyb turistů. „Oproti předchozím letům se však zatím nepodařilo pořídit fotografie vlčat v Národní přírodní rezervaci Břehyně-Pecopala, kde docházelo od loňského roku k masivnímu navýšení těžby dřeva,“ říká Kutal.

Vlci podle něj lesníkům pomáhají s lovem přemnožených srnců, jelenů a částečně také divokých prasat. „S dlouhodobou přítomností vlčí smečky by však měli počítat okolní chovatelé při zabezpečení svých hospodářských zvířat,“ dodává akademický pracovník Mendelovy univerzity v Brně.

Jak vypadal vlk v pravěku?

Vlčici srazilo auto

Poslední mapování, které proběhlo v letech 2017/2018, potvrdilo existenci 16 vlčích teritorií, která alespoň částečně zasahují na české území. Od roku 2012 se vlci nepravidelně vyskytují na Šluknovsku či v jeho blízkém okolí na německé straně a v posledních letech je zoologové zaregistrovali také v Lužických horách. Mláďata se v tomto pohoří však letos očekávat zřejmě nedají. Podle stop se v oblasti pohyboval jen jeden pár vlků, samice však v únoru nepřežila srážku s autem nedaleko České Kamenice na Děčínsku.