S rekonstrukcí by se mělo začít příští rok na jaře nebo na podzim, tedy v období, kdy je rozhledna uzavřená. „V projektu počítáme s výměnou střechy, oken, venkovního ochozu a vnitřního schodiště. To vše bychom měli zvládnout do začátku roku 2021,“ konstatoval Petr Bažant, marketingový specialista společnosti Ski Bižu, která působí ve zdejším sportovním areálu.

Úpravou projde také vysílací technika, která je na rozhledně. „Budou se měnit nosné prvky vysílačů tak, aby byl výhled do okolí co nejpříjemnější,“ doplnil jednatel Ski Bižu Pavel Bažant s tím, že paraboly budou buď pod úrovní ochozu, nebo dva metry nad ochozem.

V současné době můžete na vrchol rozhledny vystoupat po 69 dřevěných schodech. Z plošiny ve výšce 14 metrů se nabízí nádherný kruhový výhled na Jizerské hory, Krkonoše, Černou Studnici, Ještědský hřeben a města v údolí pod vrcholkem. Za tímto výhledem napříště dovedou návštěvníky schody nové, kovové. Opravu potřebuje také střecha, která je v havarijním stavu a zatéká do ní.

Provozovatelé slibují, že kvůli rekonstrukci nedojde k uzavření restaurace, která je součástí objektu.

K opravě pomohou evropské peníze

Rozhledna patří Tělovýchovné jednotě Bižuterie Jablonec. Na opravu jí přispěje Evropská unie. „Rekonstrukce věže bude financována v rámci česko-polského projektu. Původně to měly být tři miliony, projektanti však už částku odhadují na pět milionů,“ poznamenal Pavel Bažant.

Rozhledna architekta Roberta Hemmricha byla na výrazném vrchu postavena roku 1909, o rok později přibyla turistická chata s restaurací. Dnešní podoba objektu je z roku 1930. K rozhledně na vrcholu Špičáku se pohodlně dostanete lanovkou z obce Jiřetín pod Bukovou. Vrcholová stanice sedačkové lanovky stojí přímo u rozhledny. Z Jiřetína vede na vrchol také zelená turistická značka.

Ski Bižu dále plánuje rozšířit zázemí pro lyžaře u nástupu na Špičáku II. Přijíždějící návštěvníci uvidí z areálu tři nová stavení. „Konkrétně se jedná o budovy pro služby pokladny, WC, lyžařskou školu, půjčovnu, dětskou hernu či skidepot. Dále připravujeme nové zázemí i pro gastronomii a plánovaná investice se bude týkat i úpravy parkovacích ploch,“ vysvětlil Petr Bažant. Tyto budovy musí být uvedené do provozu nejpozději v sezoně 2021/2022.