Složení účastníků vynikalo pestrostí. „Byli mezi nimi nejen profesionálové z Chrudimi, ale i z leteckých základen Náměšť nad Oslavou a Praha-Kbely, či studenti Univerzity obrany. Ti společně absolvovali nejprve dva týdny přímo v areálu vyškovských kasáren, zahrnující pozemní přípravu s využitím můstků, lávek, houpaček, maket a trenažéru, včetně nácviků slanění a samozřejmě balení padáku. Ty pak ukončilo přezkoušení z pozemní přípravy, které splnilo všech pětadvacet posluchačů,“ popsal Straňák.

Karolína v akci
Jazyková lektorka zvládla testy k výsadkářům. Jako druhá žena v historii

Na poslední týden se účastníci kurzu přesunuli až na letiště v Přerově. „Tam rovněž všichni úspěšně absolvovali čtyři seskoky na padáku s kulatým vrchlíkem a také jeden seskok s cvičným otevřením záložního padáku, přičemž letové úsilí zabezpečoval vrtulník Mi-17 od Centra leteckého výcviku Pardubice,“ dodal Straňák.

Náročný kurz útočného boje 

Na podzim se ale přípravě věnují také samotní vyškovští instruktoři. Příkladem jsou vedoucí Kurzu útočného boje - KOMANDO. Ten je přitom jedním z nejnáročnějších v české armádě, přibližuje účastníky podmínkám reálného boje.

Výběrové řízení k chrudimským výsadkářům
OBRAZEM: Nábor k výsadkářům? Dril a pořádná čistka. Z 50 uchazečů už odpadlo 30

„V uplynulých dvou týdnech provedli jeho instruktoři vlastní výcvik. Ve spolupráci s kolegy z 43. výsadkového pluku Chrudim ladili taktiku v lese. Zaměřili se také na aeromobilní operace, vysazení z člunu, či na boj v zastavěné oblasti,“ dodala mluvčí vyškovské vojenské akademie Monika Nováková.