Informaci zveřejnil starosta Pavel Fojtík. „Opět po šesti letech bude uděleno nejvyšší nymburské vyznamenání - Čestný občan města Nymburka. Oceněným bude investigativní novinář, spisovatel, celoživotní Nymburák, absolvent nymburského gymnázia a spoluzakladatel Občanského fóra Jaroslav Kmenta,“ řekl Fojtík. Podle jeho slov si ocenění zaslouží a jeho udělení má také výsostně aktuální kontext.

„V době, kdy nejvyšší představitelé státu nepokrytě útočí na novináře, je myslím dobře, že zastupitelé dají najevo, že si práce novinářů váží a respektují ji. Jaroslav Kmenta je Nymburák, k městu se hrdě hlásí a město se hlásí k němu. Pro dobré jméno Nymburka udělal dost – je autorem řady úspěšných investigativních reportáží a několika knih, které byly i zfilmovány. Je to výrazná osobnost, která si ocenění nepochybně zaslouží," uvedl starosta.

Na zprávu reagoval na svém facebookovém profilu i Kmenta. „Když mě o tom pan starosta před pár dny informoval, bylo to milé a popravdě jsem mu řekl, že si toho samozřejmě velmi vážím. Být na takovém seznamu s T.G. Masarykem či s Bohumilem Hrabalem je pro mě čest. Je to ocenění, na které – pokud ho získám – budu patřičně hrdý,“ konstatoval Kmenta.

Současně také okomentoval zdůvodnění, proč jej vedení města na nejvyšší městské vyznamenání navrhlo. „Tak zaprvé: Místní politici mají větší cit, rozum a nadhled, než řada ústavních činitelů této země. Váží si svobodné novinařiny. A já si za to vážím jich, ať jsou z jakékoli strany. Za druhé: Mám obrovskou radost z toho, že cítím podporu od svého města. To, že dalo najevo, že za mnou stojí, je pro mě nesmírně cenné - zvláště v době, kdy si kdekdo přeje, abychom byli jako novináři vyhubeni. Postoj mého města mi dodává sílu do další práce,“ napsal Kmenta.

Jaroslav Kmenta se narodil 16. února 1969 v Nymburce, je mu 49 let. Po studiu nymburského gymnázia absolvoval Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy. Během sametové revoluce spoluzakládal nymburskou organizaci Občanského fóra a od roku 1990 byl zastupitelem města.

V roce 1991 nastoupil na pozici redaktora ve zpravodajské agentuře ČTK, kde se věnoval školství a pak armádě. V letech 1993–2000 a 2003–2013 působil v deníku Mladá fronta DNES. Výpověď v roce 2013 podal podle vlastních slov zejména proto, že deníky Mladá fronta DNES a Lidové noviny koupil podnikatelský magnát a politik Andrej Babiš, kterého Kmenta označil jako kmotra. Je autorem knih Kmotr Mrázek I.-III., Svědek na zabití, Všehoschopní – superguru Bárta, Padrino Krejčíř I.-III. a nejnověji Boss Babiš. V roce 2010 mu byla udělena Cena Karla Havlíčka Borovského za dlouhodobou a investigativní žurnalistiku.

Aktuální ocenění podle jeho slov znamená také další závazek. „Snažím se být čestný a poctivý. Ale odteď to bude ještě náročnější. To se snad ve svém milovaném Nymburce nebudu moct ani opít,“ konstatoval s úsměvem budoucí Čestný občan Nymburka.