Krize v mateřské škole v Novosedlech je zažehnaná. Poté, co šest z osmi zaměstnankyň podalo na přelomu roku výpovědi, se nyní vedení obce podařilo obsadit volné pozice. Důvodem těžkostí, o kterých informoval jako první začátkem ledna Břeclavský deník Rovnost, bylo především klima na pracovišti a dlouhodobé neshody.

„Zatímco nepedagogický personál ve školce zůstal, paní učitelky se nám o stáhnutí výpovědi přesvědčit nepodařilo. Nerozmyslely si ji a odešly. Naštěstí už ale za ně máme náhradu. Přijali jsme dvě nové učitelky,“ informoval tamní starosta Adam Hrůza.

Jediný zájemce

Pět z osmi zaměstnankyň školky podalo výpovědi v polovině prosince. Ředitelka Radislava Fantová pak 6. ledna. Právě její pozice je tou, kterou se i přes intenzivní snahy vedení obce obsadit nedaří. „Náhradu za paní ředitelku zatím nemáme. Pozici nejvyšší je problém obsadit. Nyní jsme vypsali již druhý konkurz. Přihlásit se do něj mohou zájemci až do 3. dubna,“ vyzval starosta.

Trable ve školce
- 29. listopadu 2019 doručily zaměstnankyně novosedelské školky vedení obce dopis, ve kterém upozorňovaly na šikanu, nátlak a bossing ze strany ředitelky.
- V polovině prosince podalo pět z osmi zaměstnankyň školky výpověď. 6. ledna rezignovala i ředitelka.
- Vedení obce aktuálně usiluje o obsazení volné pozice na místo ředitelky.

Do prvního kola se přitom přihlásil jediný zájemce. „Vzhledem k nesplnění podmínek řízení jsme se však nedohodli,“ poznamenal Hrůza. Agendu ředitele nyní dočasně obstarává zástupce. „Šlo nám především o to, abychom zažehnali krizi a aby se situace co nejméně dotkla dětí,“ podotkl starosta.

O tom, že se ve školce něco děje, věděli na radnici několik měsíců předtím, než zaměstnankyně podaly výpovědi. Starostovi dokonce na stole přistál 29. listopadu dopis, který situaci ve školce popisoval. Ženy v ní poukazovaly na nátlak, šikanu a bossing ze strany ředitelky.

Ta reagovala v oficiálním vyjádření, které zveřejnila na webových stránkách školky. „Situace v mateřské škole se změnila během pár dní těsně před Vánocemi, kdy několik zaměstnanců dalo výpověď. I přesto, že je to pro mě nepochopitelné, akceptovala jsem toto jejich rozhodnutí,“ napsala Fantová.

Bez komentáře 

Zaměstnankyně, které na přelomu roku podaly výpověď, se Břeclavskému deníku Rovnost vyjádřit odmítly. „Své důvody jsem sdělila panu starostovi. A více tuto situaci komentovat nechci,“ uvedla v lednu učitelka Eva Jurkasová.

Podle jedné z maminek, jejíž syn školku navštěvoval, si rodiče stěžovali spíše na vedení. „Syn neměl paní ředitelku moc v oblibě. Učitelky měl rád všechny,“ řekla žena, která si nepřála zveřejnit své jméno. Její identitu však redakce zná.