„Svatý otec František mě dnes posílá, abych vám zvěstoval radostnou zprávu. Jmenuje totiž jeho excelenci monsignora Martina Davida biskupem ostravsko-opavské diecéze,“ zvolal s radostí apoštolský nuncius, za což sklidil dlouhou ovaci v celém kostele.

„Mám výhodu, že jsem tady už působil a znám mnoho lidí, včetně kněžích. Je to radost a samozřejmě i tíha zodpovědnosti úřadu. Moc všem děkuji za modlitby a počítám s nimi na naší společné cestě, protože biskup bez věřících není vůbec nic,“ uvedl nový biskup ostravsko-opavské diecéze.

Evangelický kostel v Krnově slaví 120 let. Farář  Štěpán Janča k výročí připravil slavnostní bohoslužbu a jeho manželka Lýdie Jančová z perníku upekla přesný model kostela
VIDEO: Fascinující dílo. Perníkový kostel zdobí ciferník z bonbonů

Nástupce biskupa Františka Václava Lobkowicze se narodil v Čeladné. Martin David zde pracoval jako mechanik strojů v Tatře Kopřivnice.

Po studiu teologie na Univerzitě Palackého v Olomouci přijal v roce 2000 v katedrále Božského Spasitele v Ostravě kněžské svěcení a v roce 2017 se stal pomocným biskupem a následně v roce 2020 i apoštolským administrátorem, čímž převzal řízení diecéze.

Smrt odstartovala proces výběru 

Diecéze vznikla v roce 1996 a zahrnuje území Moravskoslezského kraje a okresu Jeseník. Papež Jan Pavel II. svěřil diecézi biskupu Františku Václavu Lobkowiczovi. Ten zůstal sídelním biskupem až do své smrti v únoru 2022. 

Ilustrační snímek
Léčba je jen část cesty z pekla, říká bývalá alkoholička. Nepije už patnáct let

Už od června 2020 ale kvůli svým zdravotním problémům vedení biskupství předal svému pomocnému biskupovi Martinu Davidovi. Po smrti biskupa Františka Václava se rozběhl proces výběru, ve kterém se papežský nuncius dotazuje různých kněží i laiků, koho by do biskupské služby navrhli.