Do přírody vyráží stovky lidí. V sobotu po jedné hodině odpoledne míří k hradu pěší, cyklisté i pejskaři. „Se psy se na hrad může jen na vodítku, s košíkem a očkovacím průkazem,“ upozorňují organizátoři akce před vstupem na hrad.

Bránu hradu hlídají zbrojnoši v přilbách s kopími. Po dřevěné lávce proudí davy lidí. Prásk! Rána jako z děla. Přesně tak. Z děla. „Mami to byla pecka, vůbec nic neslyším,“ hlásí před hradní bránou asi desetiletý hoch.

Na nádvoří je slušný mumraj. Příchozí korzují mezi jarmarečními stánky. Vystupují na věž nebo jdou posedět do hradního šenku.

Po schodech dolů se jde také do hradní šatlavy. „Proč sedět doma? Na Velikonoce chodíme na Nový hrad. Je to super procházka. Děti se po cestě i na hradě vyřádí, něco si koupíme a dáme pivo. Pohodový výlet,“ říká Petra Stojkovičová z Blanska.

Jan Klaška z Blanska lituje, že na jarmarku není ani jeden hrnčíř. „Škoda. Těšil jsem si, že bych si mohl zatočit kruhem a něco vyrobit,“ dodává muž.

Řemeslníci nabízejí na hradě různé druhy výrobků. Marian Poliak přijel až ze slovenského Borského Mikuláše. Na stánku má vystavené ručně dělané svíčky ze včelího vosku. „Jsem vyučený včelař, ale úly už nemám. Přece jen už mám roky. Vosk na výrobu svíček tak kupuji od jiných včelařů,“ usmívá se muž s hustým plnovousem.

Podle jeho slov se podobnými svíčkami, které vyrábí, svítilo na středověkých hradech, zámcích i v kostelech. „Formy na odlévání vosku si vyrábím sám. Svíčky dělám ručně už čtyřiadvacet let,“ dodává čtyřiasedmdesátiletý muž a věnuje se dalšímu zákazníkovi.

Čtyřdenní jarmark končí v pondělí odpoledne.