Již v prosinci, kdy na post radní pro oblast zdravotnictví rezignovala Jaroslava Němcová (ANO), jež se stala ministryní práce a sociálních věcí, hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) naznačila, že změny nebudou obnášet jen její náhradu. Radu prý z velmi vážných zdravotních důvodů opustí ještě další člen. Z pokladových materiálů, které byly před pondělním zastupitelstvem zveřejněny na webu krajského úřadu, vyplývá, že kromě Němcové, jež podala rezignaci již 13. prosince, se v pondělí chystá rezignovat také radní pro oblast majetku Tomáš Beneš (ANO).

Společný návrh zastupitelských klubů ANO, ČSSD a KSČM počítá s tím, že nově by do krajské rady měli být zvoleni z řad ANO dva Martinové: Martin Draxler z Kladna, dosavadní člen krajského výboru pro tělovýchovu a sport, a Martin Herman z Ovčár, který dosud pracoval ve dvou zastupitelských výborech – jako místopředseda finančního a člen kontrolního.

Nové rozdělování resortů by se mělo dotknout ještě dosavadního radního pro oblast bezpečnosti a ICT Roberta Bezděka. Tomu by bezpečnost měla zůstat – a přibýt zdravotnictví. Hermanovi by měla připadnout oblast majetku a ICT, Draxler má dostat na starost regionální rozvoj, cestovní ruch a sport. Všichni tři dosud mají svá zaměstnání, nicméně stát by se nově měli radními z povolání: jako takzvaní uvolnění funkcionáři. Dá se předpokládat, že ze strany opozice zazní během jednání zastupitelů kritické hlasy zejména k rozdělení kompetencí radních a jejich kombinaci.

V návaznosti na přesuny v radě má dojít i je změnám ve složení výborů krajského zastupitelstva. Na své funkce v nich rezignují jednak zamýšlení radní Draxler a Herman, jednak člen výboru pro hospodářský a regionální rozvoj, vědu a výzkum Ivan Cinka (KSČM). Ten je současně předsedou výboru pro dopravu – což je post, který se má nově stát další volněnou funkcí vykonávanou jako povolání. Stejné je to již z minulosti i u dalších výborů. Uvolněných funkcionářů z řad krajských zastupitelů má být nově 18. Dosud jich bylo o dva méně (jako neuvolnění pracovali předseda dopravního výboru a Bezděk v radě kraje). Ani tuto změnu nejspíš opozice neponechá bez povšimnutí.

V rámci balíku personálních přesunů budou zastupitelům dále předloženy návrhy na novou volbu čtyř členů výborů: Josef Pavlíčka (do kontrolního), Petra Marka (do tělovýchovného), Moniky Tesařové (do finančního na post místopředsedkyně) a Václava Melši (do hospodářského).