Oblíbené jezero, které leží nedaleko Brandýsa nad Labem na pomezí Mělnicka a Prahy-východ, od letošní sezony otevřelo další pláže v místech, která dříve bývala zarostlá. „Chtěli jsme, aby pláže byly prostornější, a zvýšil se tak komfort," vysvětlil správce přírodního areálu Luboš Kořínek.

V rámci změn došlo i k posunutí nudistické pláže. Její délka sice zůstala stejná, stále měří přes půl kilometru, nudisté se ale cítí diskriminováni. „Vzali nám nejhezčí kus pláže na Lhotě, v části je stín a scházejí tam záchody,“ řekla Deníku dlouholetá návštěvnice nudistické pláže Kateřina Novotná.

Sezona na jezeře Lhota je zahájena
Vstup jen bez plavek. Největší nudistická pláž v Česku již zahájila sezonu

Nudisté proto stávkují a nazí si lehají na kus pláže, který jim byl odebrán a je tam nyní stanoven pobyt výhradně v plavkách. „Nepůjdeme za plot, ale zůstaneme tam, kde jsme byli zvyklí. Oni nás nerespektují, tak jsme přestali respektovat nově nastavená pravidla,“ poznamenala Novotná.

U někdejší nudistické pláže nyní působí hlídka. Ta má naháče nejdříve upozornit, aby se oblékli, dalším krokem už je vykázání z areálu.

Plavky dolů, ale až za plotem

„Je tam člověk, který dohlíží, aby lidé skutečně dodržovali pravidla a nesundavali si plavky před rodinami s malými dětmi. Zatím na místě nedošlo k žádnému většímu konfliktu," potvrdil šéf areálu.

Svlékat se u vody donaha v místech, která v tomu nejsou vyhrazena, přitom není legální. V mezních případech to může skončit až soudem a vězením. „Samozřejmě záleží na okolnostech, jestli je ta osoba agresivní, vulgární - a koho tím ohrožuje. Zákon říká, že jde o přečin výtržnictví, za který hrozí odnětí svobody až na dva roky,“ potvrdil mluvčí středočeské policie Pavel Truxa.

Léto 2023 by mělo přát vodním radovánkám
Předpověď počasí na léto 2023: Modely slibují horko, Česko čekají i tropické dny

Kořínek zdůraznil, že majitelé areálu mají plné právo měnit rozložení pláží. „Jde o rozhodnutí akcionářů, která padlo už po minulé sezoně. Nestalo se nic protiprávního a lidé si na to musí zvyknout - nebo si najít jiné místo, kde budou spokojeni,“ vysvětlil.

Podle Kořínka jde o malou skupinu nudistů, kteří bojkotují pravidla a dělají problémy. „To je jako kdybyste šli do zoologické zahrady a začali tam nadávat, že se pavilon zvířat přesunul zleva doprava,“ poznamenal.

Přirovnání související se zvířaty použili i nudisté. „Připadáme si jako někde v kravíně, posouvají nás jako zvířata," komentovala situaci Kateřina Novotná a jako další příklad diskriminace na Lhotě uvedla stížnosti a podněty, na které se nudisté nedočkali odezvy.

Koupání nahoře bez? U nás žádný problém, vzkazují ženám bazény
Koupání nahoře bez? U nás žádný problém, vzkazují ženám bazény

„Loni jsme řešili incident s cizinci, kteří nám vyhrožovali i podříznutím, a vedení areálu na naše stížnosti nereagovalo. Tehdy museli zasáhnout chlapi, co leželi poblíž, a muže usměrnit,“ vzpomínala nudistka.

Ředitel areálu Lhota se proti nařčení ohradil. „Když se ke mně nějaký problém donese, hned ho řešíme, aby se návštěvníkům nic nestalo,“ řekl Deníku.

Nudistická pláž už přes třicet let

Nudistická komunita na jezeře má více než třicetiletou tradici, k založení spolku, který by prosazoval společné zájmy skalních i nových nudistů oficiálně, se ale nechystá. „Spousta lidí se bojí mluvit, nechtějí mít zákaz vstupu do areálu,“ dodala Novotná.