Nutrie můžete při troše štěstí spatřit například v Semilech. Přímo uprostřed města v semilském náhonu. Radnice na sociálních sítích vydala varování a doporučuje lidem, aby je nekrmili. „Nutrie obývají břehy vodních toků. Tento hlodavec však do naší krajiny nepatří, je takzvaně nepůvodní. Vyzýváme proto lidi k opatrnosti i z toho důvodu, že přenáší choroby. Určitě není v zájmu nikoho, aby se tito hlodavci rozmnožovali,“ uvedla starostka Semil Lena Mlejnková.

Nutrie mohou přenášet několik nepříjemných nakažlivých nemocí, jako je leptospiróza, salmonelóza, brucelóza, tularémie, krysí žloutenka nebo některé druhy parazitů. „Je nutné si uvědomit, že zvíře, které má dobrou výživu a dobré podmínky, tak velice rychle pohlavně dospívá a vrhy pak budou mít velký počet mláďat. S velkým počtem nutrií hrozí, že zvířata začnou narušovat břehy,“ dodala starostka.

Nepůvodní druh

Jejich krmení nedoporučuje ani Krajská veterinární správa. „Jedná se o nepůvodní druh zvířete pro naši oblast. V našem zájmu by mělo být nutrii z české přírody eliminovat, a ne podporovat její rozmnožování,“ zmínila Božena Kušnieriková z Krajské veterinární správy pro Liberecký kraj.

Podle starostky Mlejnkové se nutriím v náhonu, kde je klidná voda, dobře daří. „Dříve tu byly čtyři, teď jsem jich zaznamenala i osm. Lidé je krmí odřezky od zeleniny. Nosí jim je i v igelitových taškách,“ dodala s tím, že situaci bude sledovat odbor životního prostředí tamní radnice.

Dalším místem, kde tyto roztomilé tvorečky můžete spatřit, je břeh Lužické Nisy v Bílém Kostele na Liberecku. Za zvířátky sem jezdí i lidé ze širokého okolí. Nutrie se zabydlely nedaleko dětského hřiště. „Byli jsme zde s dětmi a na bruslích. Najednou jsme viděli tyto roztomilé kuličky. Kamarádka je krmila. Ani nás nenapadlo, že by mohly být nebezpečné,“ uvedla Radka Urbancová z Jablonce nad Nisou.

A v tom je problém. Státní veterinární správa krmení nutrií rozhodně nedoporučuje, právě kvůli přenášení infekčních onemocnění. Lidé by se měli vyvarovat přímého kontaktu se zvířaty, případně s uhynulými zvířaty a jejich trusem.

Lidé si je pletou s bobry

Starosta Bílého Kostela Jiří Formánek potvrdil, že u řeky mají každoročně zhruba deset nutrií. „Před několika lety jsme tu měli aféru, že v Bílém Kostele jsou bobři. To jsme už objasnili. Dříve jsem měl strach, že se tato chundelatá zvířata rozmnoží, ale naštěstí se ukázalo, že jsem se obával zbytečně,“ dodal starosta.