První z několika nočních exkurzí se uskutečnila o prvním zářijovém víkendu a setkala se s mimořádným ohlasem. „Jsem naprosto nadšený, protože se mi dnešní exkurzí splnil sen podívat se za plot jaderné elektrárny,“ říká nadšeně Daniel Šenkyřík, který přijel až ze Zlína. „Dozvěděl jsem se opravdu nespočet zajímavých věcí, jsem plný dojmů a informací,“ dodává Daniel Šenkyřík.

Noční prohlídka skýtá čtyřhodinový program v samotném areálu elektrárny. Kromě výcvikového pracoviště operátorů bloků se lidé podívají na strojovnu a do skladu použitého paliva, to vše pod tajemnou rouškou tmy.

Letošní ročník nočních exkurzí je tematicky zaměřený na cestu paliva. Návštěvníci mají možnost shlédnout nový film popisující celý životní cyklus paliva od jeho výroby, použití v reaktoru až po uskladnění. Účastníci také navštíví sklad s použitým palivem, který se nachází v areálu elektrárny. Na podrobné exkurze se každoročně sjíždí zájemci z různých koutů republiky. Všechny termíny vypsané na září jsou už plně obsazené.

Zájem o prohlídku Jaderné elektrárny Dukovany u veřejnosti stále roste, elektrárna tak patří k nejnavštěvovanějším místům regionu. Celkově již od ledna navštívilo elektrárnu 27 570 osob, z toho 556 cizinců z mnoha rozličných zemí jako jsou Čína, Nový Zéland, USA, Polsko, Rakousko, Japonsko, Nizozemí, Korea a další.