Ze tří dva, ze dvou jeden. Tak se postupně snižoval počet zájemců o koupi rumburské Lužické nemocnice. Konkrétní cenovou nabídku podala pouze společnost Penta Hospitals, firma Agel ze soutěže odstoupila.

Jasno o tom, že do poslední fáze snah o koupi městského špitálu půjde pouze jedna firma, bylo poslední únorový den, kdy na radnici otevřeli obálky s nabídkami. Respektive jen jednu.

„Do druhého kola tendru na prodej nemocnice původně postoupili dva uchazeči. Kromě Penty také společnost Agel. Ta ale svou nabídku do druhého kola už neposlala,“ uvedl mluvčí rumburské radnice Luděk Stínil.

„Penta ve své nabídce navrhuje zachování zdravotní péče v Lužické nemocnici ve stávajícím rozsahu,“ doplnil Stínil. Jakou cenu uchazeč nabídl, ale mluvčí prozradit nechtěl. Stejně jako Penta.

ČÁSTKU NEŘEKLI

„Nabídkovou cenu v tuto chvíli komentovat nebudeme. Ale případný nákup Lužické nemocnice zapadá do naší koncepce,“ řekla Deníku mluvčí Penta Hospitals Lenka Holá.

Proč Agel nabídku do druhého kola nepodal, není jasné. „Podle naší dlouhodobé komunikační strategie blíže komentujeme pouze uzavřené obchody,“ uvedla mluvčí Agelu Radka Miloševská.

Jasno o novém majiteli nemocnice ale zatím není. Nabídku jediného zájemce v poslední části tendru nejprve musí posoudit právník města a teprve pak ji dostanou na stůl zastupitelé.

Teprve ti rozhodnou o případném prodeji nemocnice, která zajišťuje zdravotní péči pro region s přibližně 55 tisíci obyvatel.

„Zatím není jasné, kdy se tak stane. Čekají nás ještě další jednání,“ přiblížil další postup při prodeji nemocnice starosta Rumburku Jaroslav Sykáček.

Ten se spolu se svými kolegy z rady města obrátil otevřeným dopisem na hejtmana a na krajské radní. Nelíbí se jim, že kraj vyjednává s nedalekým Varnsdorfem o zajištění lékařské péče, a dokonce podle rumburských radních už plánuje její spuštění.

Podle nich mohou takové kroky vést k omezení zdravotní péče na Šluknovsku a ovlivnit i probíhající tendr na prodej Lužické nemocnice, jejíž poslední chybějící akcii Rumburk nedávno získal.

„Rada Ústeckého kraje projedná dopis na svém jednání 7. března. Teprve po tomto jednání budeme moci autorům dopisu odpovědět,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Markéta Flochová.

Vydavatelství VLM, vydávající Deník, je součástí holdingu Penta.