Podle počtu přihlášek, jimiž své pedagogy nominovali jejich žáci, patří střední Čechy spolu s Prahou k nejpočetněji zastoupeným regionům – shodně mají po deseti účastnících. Celkem by se v rámci republikového klání mělo utkat 66 kantorek a kantorů – přičemž ženy mají podobně jako ve sborovnách převahu. Jejich poměr k mužským účastníkům je 47:19. Zdá se tedy, že v soutěži mají ženy menší přesilu než v samotných školách.

Čísla ale ještě nemusí být konečná. Některé zaslané přihlášky nejsou kompletní; organizátoři vyzývají, aby byly do 10. ledna doplněny. Za kraj tak účast v anketě ještě nemají jistou dvě z učitelek. Všichni středočeští účastníci jubilejního 25. ročníku ankety vyučují na základních školách; takoví ostatně převažují i v ostatních regionech: nominací ze středních škol přišlo jen devět. V rámci kraje má vcelku výrazné zastoupení blízké okolí Prahy.

Vzhledem k tomu, že své vyučující nominovali jejich žáci, všechny přihlášené lze vlastně už nyní považovat svým způsobem za vítěze. Vyplývá to ze slov ředitele ankety Slávka Hrzala, který oceňuje, že se našel dostatek oblíbených učitelů, jimž by titul Zlatý Ámos slušel podle mínění jejich svěřenců. Zpravidla jde o takové vyučující, kteří nestojí jen za katedrou, ale uprostřed klubka dětí je lze potkat i ve chvílích volna. A všichni do jednoho dokážou udělat zážitek i z takové hodiny, která by se bez jejich dovednosti snadno stala nekonečnou nudou. „Chci všem nominovaným učitelkám a učitelům pogratulovat. Dosáhli podle mého názoru toho nejvyššího ocenění: uznání od svých žáků,“ připomněl ve středu Hrzal.

Odesláním přihlášek ale pro školáky nic nekončí. Během únorových regionálních kol budou své nominace obhajovat – jejich úkolem bude své kandidáty představit porotě, a to způsobem, který zaujme: netradičně a co nejoriginálněji. Vítězové regionálních kol postoupí do semifinále, které bude 1. března hostit ministerstvo školství – a finále spojené i s oslavou čtvrtstoletí trvání ankety se uskuteční v pátek 23. března v pražském hotelu Olšanka. O den později, v sobotu 24. března se rovněž Praze (na Kantorském bále v hotelu Ambassador, Zlatá husa) uskuteční slavná korunovace. 

V uplynulých ročnících si korunky pro vítěze posadilo na hlavy 11 učitelek a 13 učitelů – přičemž Středočeši se neztratili hlavně v počátcích ankety. Hned prvním králem českých pedagogů se v prvním ročníku (1993–1994) stal profesor obchodní akademie ve Vlašimi Petr Martínek, o rok později získal vítězství profesor Masarykova gymnázia v Říčanech Pavel Bednář. Čtvrtý ročník ovládl Robert Kupka z Kolešovic na Rakovnicku, historicky první vítěz ankety učící na prvním stupni, a v pátém zvítězila vůbec první královna: ředitelka dětského domova a ZŠ v Nymburce Zdena Pavlasová. Po další dvě desetiletí se pak z vítězství radovali jinde.

Přinese letošní jubilejní ročník změnu? 

Současí ankety jsou i další tradiční ocenění: dětská porota volí Dětského Ámose, z internetového hlasování vzejde Ámos Sympaťák. Partneři ankety dále vybírají nejoblíbenější učitele některých předmětů: českého jazyka, matematiky, fyziky a chemie.

Středočeské nominace pro 25. ročník ankety Zlatý Ámos (školní rok 2017–2018):

- Lucie Čimerová, Základní škola Městec Králové: český jazyk, občanská výchova a anglický jazyk
Pohled očima dětí: Když se řekne Čimerová, všichni si představí učitelku se zrzavými vlasy, pihatým obličejem, obrovským smyslem pro humor a úsměvem od ucha k uchu, který je vidět od jídelny až ke sborovně. K naší paní učitelce neodmyslitelně patří také punčochy. Krásné, barevné – a hlavně pruhované punčocháče. Protože vidět ji v sukni a silonkách se nám jaksi ještě nepodařilo.

- Eva Dvořáková, Základní škola Čechtice: matematika, fyzika a chemie
Pohled očima dětí: Paní učitelka Dvořáková, kterou přezdíváme Dvořka, se každé ráno před sedmou hodinou ,,přiřítí“ do školy ve své modré felicii. Snaží se žáky naučit vše, co budou potřebovat. Dokáže učivo vysvětlit tak, aby to pochopil takřka každý. Ve svých hodinách používá zábavnou formu výuky a tím si získává naši pozornost. 

- Hana Helcl Hoffmannová, ZŠ Průhonice – Školní: německý jazyk, výtvarná výchova
Pohled očima dětí: Naše paní učitelka je nejlepší na světě; je hodná, vstřícná, milá, upřímná, dobrosrdečná, přátelská a vždy dokáže pobavit. Zastává se nás a ochotně pomůže, když je třeba. Pokud máme problém, řeší ho. Skvěle se s ní dá povídat, a to o čemkoliv; můžeme se jí s čímkoliv svěřit, protože v ni máme velkou důvěru. Hodiny němčiny jsou s ní zábavné a zajímavé, dokáže skvěle naučit. Pokud je však potřeba, dovede být přísná a zjednat si pořádek.

- Michaela Kašparová, Sunny Canadian International School Jesenice-Osnice: český jazyk a francouzský jazyk
Pohled očima dětí: Paní učitelka Míša Kašparová s námi letos končí druhý stupeň. Zná nás jako své hodně oblíbené a často nošené boty – a my známe ji určitě stejně dobře. A to je důvod, proč dobře víme, že je učitelem s velkým U a že si v této soutěži velmi zaslouží dostat se co nejvýš. Učí nepopulární češtinu, a přesto tenhle předmět všichni milujeme. Umí se bavit a nechává i nás si užít život, ale přitom nikdy nezapomíná, aby z nás vyrostli slušní lidé. Chce od nás výsledky, ale morální hodnoty v každém z nás staví vždy nad známky. Je ochotná jít do spousty úžasných i adrenalinových aktivit, ale naši bezpečnost vždy staví na první místo.

- David Michálek, Základní škola a Mateřská škola Nymburk – Tyršova: fyzika a informatika
Pohled očima dětí: Pan učitel David Michálek je nejlepší učitel, kterého si může naše třída přát. V hodině se snaží hodně naučit. Učí nás hrou. Říká legrační věci, a někdy dokonce zpívá a tančí. Je sice přísný, ale jenom když někdo zlobí. Nemá rád lež. Máme ho rádi. Také vede kroužek Malých debrujárů, který si oblíbilo hodně žáků z naší třídy, ale i hodně žáků z jiných tříd. Je prostě nejlepší učitel ve škole.

- Michal Padevět, Základní a mateřská škola Kladno – Vodárenská: matematika, český jazyk, anglický jazyk, výtvarné a pracovní činnosti, hudební a tělesná výchova
Pohled očima dětí: Náš pan učitel je přísný, ale spravedlivý. Je milý, často se směje a je s ním velká legrace; dokonce nám někdy i při vyučování tančí. Dává nám zajímavé hádanky a skoro nikdy nepíše poznámky. Často nám říká, že pracujeme jako „Zbrojnoš v mrkvi!“…:-) Na výletech s ním se nikdy nenudíme, často nás bere do přírody i během vyučování. Pan učitel u nás ve škole vede také kroužek tancování, kde nás ohromně baví.

- Jan Šindelář, 2. základní škola Říčany – Bezručova: výpočetní techniku a přírodověda, ale i další předměty
Pohled očima dětí: Pan učitel je náš třídní už pět let – od 1. třídy. Je hodný, ale i přísný, upřímný a často se s námi směje. Když nás na něj mluví hodně najednou, vydrží to a všem nám trpělivě odpoví. Tvrdí, že si k nám chodí odpočinout. Náš spolužák Adam je diabetik a pan učitel se mu hodně věnuje. Díky tomu s námi může Adam jezdit na různé výlety a akce (třeba školu v přírodě) i na letní tábor, který pan učitel pořádá. Při požárním poplachu si naše spolužačky říkaly, jak jsou otužilé, ale venku se začaly klepat zimou. Pan učitel jim půjčil svou bundu a byly v ní jako dvojčata. Konečně jim bylo teplo a pan učitel trpěl zimu za ně.

- Aneta Vavrincová, Základní škola Kolín II – Bezručova: matematika, český jazyk, anglický jazyk, prvouka i další předměty
Pohled očima dětí: Paní učitelka nás učí od 1. třídy, letos ji máme poslední rok. Je moc milá, hodná, šikovná a upřímná a skoro nikdy se na nás nezlobí. Výuka s ní je zábava. Vymýšlí nám zábavné hry, vyrábí nám pomůcky – a nám jde pak učení samo. Pracuje s námi na interaktivní tabuli. Nechce, abychom jen seděli a poslouchali, ale pracujeme ve skupinkách a na koberci. Jezdí s námi na výlety; už v první třídě nás vzala na školu v přírodě – a jezdíme každý rok. Pořádá tam bojovku a utěšuje nás, abychom se nebáli. Chodí s námi bruslit. Po bruslení dostaneme teplý čaj a díváme se na pohádku. Pořádá projektové dny. Třeba pohádkový, zvířátkový, strašidelný, čarodějný, měsíce v roce, pirátský nebo Harry Potter. Vždy si oblékneme masky – i paní učitelka – a učíme se zábavně. Když přišli do třídy čerti, tak nás nedala. 

Na doplnění čekají nominace: 

Iva Chudomelová, ZŠ Průhonice – Školní: zeměpis a přírodopis
Pohled očima dětí: Paní učitelka s námi vždy držela, byla s námi na školách v přírodě a taky na mimoškolních akcích. Má ve škole skvělou reputaci. Je mladá ale velice zkušená. Své předměty vykládá velice důkladně a zřetelně. Není moc přísná ani moc hodná. Zkrátka učitelka jak má být…
Olga Šídová, 1. ZŠ Dobříš – náměstí Komenského: český jazyk, matematika a výtvarná výchova
Pohled očima dětí: Veselá a zábavná paní učitelka. Byla jsem s ní na horách. Lyžovaly jsme spolu. Bydlely jsme v restauraci. Byly jsme plavat. A taky jsme bobovaly.