Přijít do obchodu s vlastní nádobou nebo pytlíčkem a nasypat si do něj, co chci. Utopie, říkáte si? V Děčíně už ne. Před měsícem tu otevřela bezobalová část prodejny Bio Koko sídlící v ulici 28. října.

První podobný obchod v Praze zaregistroval Martin Šošško před třemi lety. Myšlenka se mu zalíbila. „Nad vlastním obchodem jsem v té době ještě nepřemýšlel, ale plasty mě časem víc a víc pohlcovaly. Začal jsem se více zajímat, kde všechny tyto plasty končí a co se děje s naší planetou,“ vysvětluje majitel svůj impuls k otevření vlastní prodejny v Děčíně.

V ní můžete bez obalu nakoupit různé druhy ořechů, sušeného ovoce, luštěnin, rýže, ale i kukuřičné nebo rýžové těstoviny či himalájskou sůl. Cena se vždy odvíjí od váhy. V obchodě jsou také zdarma k dispozici papírové pytlíky. Do budoucna plánují mít pouze zásobníky. Obchodník chce také rozšířit sortiment, přidat stáčené oleje i drogistické zboží.

Nové infocentrum zaujme moderním designem. Nabízí i regionální produkty.
FOTO: Infocentrum láká turisty z celého světa

„Od ledna u nás budou k dostání mýdla bez obalu z mýdlárny Rubens, která sídlí v Růžové. Časem bychom chtěli do sortimentu zařadit i stáčenou drogerii, jako jsou prací gely či úklidové prostředky,“ doplnil Šošško.

Suroviny, které nabízí bez obalů, se snaží získat od českých dodavatelů, ale jak sám přiznává, je to složité. „Je pro nás důležité, aby suroviny, které se dají sehnat u nás, zbytečně necestovaly ze zahraničí. Od českých dodavatelů máme třeba slunečnicová a dýňová semínka nebo sušené švestky z Moravy,“ upřesňuje Šošško.

Potraviny do obchodu přicházejí v papíru nebo v pytlích, které se pak dají znovu naplnit. „K Martině Janečkové, která peče sušenky, jezdíme s vlastní nádobou, takže nevzniká žádný odpad,“ dodává majitel.

Prodej surovin bez obalu plánoval již od otevření obchodu Bio Koko, ale potýkal se s vysokými hygienickými nároky. Navíc musel absolvovat školení v Praze, kde načerpal spoustu informací. Proto se otevření bezobalové části obchodu posunulo až na letošní podzim.

Čtyřčlenná česká rodina vyprodukuje přes tunu odpadu ročně. Velký podíl na tom mají právě obaly z potravin. To je hlavním důvodem rozšíření bezobalových prodejen v České republice. Nejbližší podobná je zatím jen v Litoměřicích.

Tereza Slavíková

V Litoměřicích byla jako první v Ústeckém kraji otevřena bezobalová prodejna.
FOTO: Do obchodu Meloun si zajdete s vlastní sklenicí či dózou