Se záměrem postavit Kaskády na pozemcích mezi Černohorskou a Hradeckou ulicí u výpadovky na Svitavy nesouhlasí třeba obyvatel Ivanovic Pavel Tichý. „Jedná se o zbytečnou stavbu, protože všechny obchody, co tam chce developer postavit, už lidé najdou v nedalekém Globusu, do kterého jezdí třeba i nakupující z Blanska. Území Ivanovic projekt výrazně zatíží dopravou,“ řekl starší muž reportérovi Rovnosti přímo v Ivanovicích.

Ilustrační foto.
Vjezd povolen pouze rezidentům? Vytlačování aut z centra Prahy pokračuje

Záměr soukromého investora na výstavbu centra Kaskády nyní posuzují úředníci ivanovického stavebního úřadu. Projekt už před více než třemi lety odsouhlasili úředníci posuzující jeho vliv na životní prostředí. O jejich stanovisku tehdy Rovnost informovala.

Vyřešení problému

Jednou z tehdejších překážek pro výstavbu centra byl pozemek ve vlastnictví města. Jeho výměnu schválili ivanovičtí zastupitelé. „Se směnou pozemků souhlasilo minulé zastupitelstvo jednomyslně. K projektu bylo veřejné projednání, kde firma obyvatele se záměrem seznámila a všechno vysvětlila,“ uvedla starostka Ivanovic Jana Bohuňovská.

Vyřešení problému s parcelou potvrdil brněnský radní pro oblast majetku Róbert Čuma. „Pozemky jsou ve vlastnictví soukromých subjektů. V majetku města je pouze jedna parcela. K ní jsme se společností M.S. Ivanovická loni uzavřeli smlouvu o budoucí směnné smlouvě. Jejím předmětem je převod části pozemku do vlastnictví firmy. Stanovili se v ní podmínky, po jejich splnění se uzavře směnná smlouva,“ nastínil Čuma.

Takto by měla vypadat socha před galerií GaP ve Znojmě.
Kuriozita nebo umění? Telefonní budka od Velčovského ve Znojmě budí velké emoce

Zástupci investora, firmy Moravská Stavební – Invest, odmítli k projektu sdělit detaily. „Prozatím nechceme sdělovat informace. Máme více takových projektů,“ řekl za investora Jan Šlechta.

Podle informací z dokumentu o zahájení územního řízení bude centrum zasazené do okolního terénu. Dvoupodlažní objekt nabídne ve spodním patře podzemní garáže. Horní vytvoří venkovní galerie s krytým ochozem a vstupy do obchodů. „Ústřední prostor vytváří v bloku obchodu polouzavřené átrium a pokračuje směrem k parkovišti jako severní průčelí bloku služeb,“ stojí v dokumentu.

Lidé na Masarykově náměstí protestem vyjadřují nesouhlas s postupem vlády a Krajské hygienické stanice (KHS) v Ostravě, 20. července 2020 v Ostravě.
Ostrava nemlčí! Největší lež v zemi! Lidé protestovali proti ministru Vojtěchovi

Podle Bohuňovské má radnice ošetřené, aby se neopakovala situace při vzniku sousedního Bauhausu. Proti ní protestovali místní, kteří ji označili za černou stavbu odporující územnímu plánu. „Měli jsme k projektu připomínky, vyšli nám vstříc. Máme smlouvou pojištěné, že tam nebudou změny, o kterých nebudeme vědět. Je to pod velkou sankcí,“ ujistila Bohuňovská.

Obchodní centrum Kaskády  

Vyrůst má mezi Černohorskou a Hradeckou ulicí vedle výpadovky na Svitavy v brněnských Ivanovicích.
Soukromý investor ho plánuje postavit vedle kontroverzního hobbymarketu Bauhaus a nedaleko Globusu.
Projekt momentálně posuzuje ivanovický stavební úřad.
Centrum bude tvořit venkovní galerie s krytým ochozem a vstupy do obchodů.
Součástí areálu bude restaurace i pivovar.

OLDŘICH HALUZA

LENKA KROČILOVÁ