Největší zářez do městských financí bude v případě schválení čekat Děčín, který by mohl přijít o více než 50 milionů korun. Na jednoho obyvatele totiž dělá spoluúčast na podpoře živnostníkům, kterou vláda chce, 1 100 korun. O velké peníze by ale přišla také další města. Jedním z těch, které včera vyvěsilo černou vlajku, byl Varnsdorf. „Pro nás by to znamenalo další velmi negativní zásah do rozpočtu. V případě schválení bychom přišli o přibližně 16 milionů korun,“ řekl místostarosta Varnsdorfu Jiří Sucharda. V největším městě Šluknovského výběžku zatím letošní investice škrtat nemuseli. Jak to bude v příštích letech, teprve ukáže vývoj ekonomiky.

Úterý si obce pro vyvěšení černé vlajky vybraly proto, že o návrhu znovu jednali poslanci. Navrhovaná změna se nelíbí ani v České Kamenici, i na zdejší radnici zavlál černý prapor. „Přinese to černý den pro obecní investice. Již jsme škrtli celou rozpočtovou rezervu, pokud by se predikce Svazu obcí ukázaly jako přesné, nebude škrtnutí rezervy stačit a budeme muset rušit i letošní investice. K tomu navíc ještě přišla vláda s návrhem na snížení výnosů,“ vysvětlil důvody k vyvěšení praporu starosta Kamenice Jan Papajanovský. 

Pokud by se k očekávanému propadu v daňových výnosech obcí přesahujícímu podle Svazu měst a obcí České republiky deset procent přidalo další škrtání v příjmech, prakticky by to zastavilo obecní investice. K těm přitom ministryně financí Alena Schillerová místní samosprávy vyzvala, aby tak pomohly udržet v chodu ekonomiku. V České Kamenici by to znamenalo například ohrožení revitalizace sídliště, opravy chodníků nebo obnovy dětských hřišť.

Na dotace nemusí obce dosáhnout

Vláda plánuje obcím sebrat dohromady 11 miliard korun, na druhou stranu mluví o zvýšení dotací pro samosprávy o deset miliard. To ale podle Papajanovského není správná cesta. „Mnohem lepší je nechat ty peníze obcím, které vědí, kam je potřebují investovat. Na dotace se navíc nalepí nejrůznější externí zpracovatelé,“ dodal starosta České Kamenice. Případné dotace navíc budou nenárokové. Mohlo by se tak stát, že některé obce na ně nedosáhnou a budou počítat jen ztráty.

O velké sumy mají podle vládního návrhu přijít také jednotlivé kraje. Na jednoho svého obyvatele by měly tratit 400 korun. Pro Ústecký kraj by to znamenalo odepsat téměř 330 milionů korun.

Celostátní akci Černý den pro obce a kraje pořádá Svaz měst a obcí České republiky a Spolek pro obnovu venkova ČR. Tato dvě uskupení považují podporu živnostníků a malých firem za správnou. Podle názoru svazu by ji ale měl ze svých prostředků hradit stát bez toho, aniž by měla dopad do rozpočtového určení daní.

Hamáček: Ministerstvo obcím výpadek příjmů nahradí

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) připraví mechanismus, jehož prostřednictvím bude kompenzovat samosprávám výpadek příjmů způsobený kompenzačním bonusem. Novinářům to dnes ve Sněmovně řekl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Poslanci koaliční sociální demokracie podle něj podpoří vládní verzi opatření, která počítá s vyplácením kompenzací pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a malé společnosti s ručením omezeným i na úkor rozpočtů samospráv. V opačném případě by podle Hamáčka hrozilo zastavení plateb pro příjemce pomoci. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na tiskové konferenci uvedla, že stát chce mimo jiné podpořit investice krajů, měst a obcí částkou zhruba deset miliard korun.

Podle Schillerové by se v případě neschválení vládní verze vyplácení kompenzací zastavilo a zpochybněny by byly i dosavadní platby. Hamáček řekl, že není možné takovou hrozbu dopustit. "Neumím si představit, že bychom těm lidem sdělili, že ty prostředky, se kterými již počítali, nedostanou. Senátní návrh znamená, že by se musela znovu rozjet příprava legislativy, a pro příjemce peněz by to znamenalo obrovské riziko. To si dovolit nemůžeme," uvedl.

Mechanismus, při kterém je bonus koncipován jako vratka daně sdílené mezi stát, obce a kraje, kritizují samosprávy i opozice. Ohrozí podle nich investice, s vládním plánem kompenzací formou dotací nesouhlasí. Rada Asociace krajů dnes podpořila výzvu Svazu měst a obcí, Sdružení místních samospráv, Spolku pro obnovu venkova a Národní sítě Místních akčních skupin určenou vládě a Parlamentu, aby se kompenzační bonus bez projednání s hejtmany a představiteli obcí vyplácel bez dopadu na rozpočty krajů a obcí. V tiskové zprávě o tom informoval první místopředseda rady a hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (ČSSD).

"Vnímám argumenty samospráv, rozumím, že mají obavy z dopadů krize, která se rýsuje," uvedl Hamáček. Koalice ANO a ČSSD je podle něj připravena v tomto směru přijít s jasným prohlášením a stanoviskem ve Sněmovně. "Že ty prostředky, které by obcím chyběly zejména na investice, jim budou kompenzovány," uvedl. MMR podle Hamáčka pracuje na mechanismu, jak to udělat.

Pokud by namísto daňové vratky byl bonus koncipován jako dotace, nemohla by jej podle Schillerové vyplácet finanční správa, jež má velkou infrastrukturu a dostatečné IT zázemí. Uvedla také, že stát podpoří investice krajů, měst a obcí zhruba deseti miliardami, bude vyhlašovat dotační programy. Dále řekla, že stát chce podpořit opravy silnic druhých a třetích tříd větší částkou než v minulých letech. Kraje koncem dubna oznámily, že budou po státu žádat pro letošní a příští rok na opravy silnic druhé a třetí třídy dohromady osm miliard korun.

Podle komunistů, kteří menšinový kabinet ve Sněmovně podporují, by měly náklady na opatření spojená s koronavirem nést jak stát, tak kraje a obce. "Než zastavit výplatu a udělat další 12miliardový schodek rozpočtu, je třeba rozdělit náklady tak, aby byla pomoc v čase možná," uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip. Chce ale, aby Sněmovna přijala doprovodné usnesení, ve kterém vládu zaváže k dotacím pro malé obce. "Slibujeme malým obcím, že zařadíme zvláštní bod, doprovodné usnesení, aby obce do 3000, respektive 1000 obyvatel, měly jasnou dotaci ze státního rozpočtu pro rok 2020 a 2021, která by umožňovala dokončit jejich investiční díla," dodal.