Na objevu hnízda a pozorování dospělých i mláďat motáků lužních se podílel ornitolog Muzea Českého lesa v Tachově Martin Liška spolu se Zdeňkem Márou.

„Jedná se o velmi cenné zjištění. Moták lužní je sice na většině našeho území již několik desetiletí na vzestupu, i na Tachovsku se zhruba v posledních deseti letech v podstatě trvale zvyšovaly počty pozorování, ale potvrzené hnízdění jsme dlouho vyhlíželi marně,“ říká Martin Liška.

Luňáci červení na sloupu
Ptáky zabíjí zásah elektrickým proudem. Ročně jich v Česku zahynou statisíce

Objev ornitologů: Vzácný dravec zahnízdil na Tachovsku a vyvedl mladé.Objev ornitologů: Vzácný dravec zahnízdil na Tachovsku a vyvedl mladéZdroj: se svolením Zdeňka Máry„Setkali jsme se na Tachovsku také poprvé s kormoránem malým a jespákem skvrnitým, ale v obou těchto případech šlo v zásadě o náhodné zatoulance. Moták lužní naproti tomu rozšířil skupinu druhů na Tachovsku prokazatelně hnízdících, což je cennější, je tu opravdu doma,“ dodává.

Příběh objevu hnízdění začal nedaleko Plané, kam jezdí Zdeněk Mára. „Po cestě jsem si u Kočova všimnul samce motáka lužního. Před rokem ho Martin Liška odchytl a kroužkoval, ale hnízdění nebylo potvrzené, po vydatných deštích se motáci ztratili,“ popisuje s tím, že se společně letos střídali v pozorování lokality, a nakonec i hnízdo objevili.

Na hnízdě ale našli jen jedno mládě živé, dvě už byla mrtvá, která nesla znaky pokousání křídel a byla částečně ohryzaná.

Hnízdo v obilí

Hnízdo si motáci postavili uprostřed lánu polí a bylo nutné tedy ho ochránit před možným zničením při sklizni. To se podařilo za pomoci Karla Makoně z Plzně a zemědělců. Kolem hnízda postavili ohrádku. „Jezdil jsem tam každý den a z fotek zjistil, že samec má kroužek, zřejmě ten od Martina Lišky. Také se tam pohybovalo druhé mládě a další samec,“ pokračuje Mára.

Z ptačí říše na rybníce Amerika u Františkových Lázní
KVÍZ: V kůži ornitologů. Jak dobře znáte obyvatele ptačí říše?

A s radostí dodává, že příběh motáků lužních dopadl dobře, nakonec se podařilo objevit dvě mláďata a tím doložit, že poprvé tito dravci na Tachovsku úspěšně vyvedli mladé.

V západních Čechách jde o velmi vzácný a jen ojediněle hnízdící druh, trvaleji a poněkud početněji se v Plzeňském kraji vyskytuje zřejmě jen na Horažďovicku, v letošním roce bylo podle ornitologů hnízdění prokázáno také u Přehýšova (okres Plzeň-sever, nedaleko Nýřan). V Karlovarském kraji jsou známa jen výjimečná zahnízdění v Chebské pánvi.

Jak uvádí Martin Liška, v České republice v současnosti hnízdí 180 až 260 párů motáků lužních (obsazeno je 44 procent našeho území), přičemž nejpočetnější jsou zřejmě populace na rozhraní Vysočiny a Jihomoravského kraje, v Polabí a v moravských úvalech.

„Ke stavu na západě Čech se nicméně sluší dodat, že jde pravděpodobně do jisté míry o druh přehlížený. Kdybychom mu věnovali více pozornosti, prokázaná hnízdění by nebyla možná až tak senzační.“